Czy jest opodatkowana podatkiem dochodowym wartość zwróconego majątku związanego z likwidacją (...)

Czy jest opodatkowana podatkiem dochodowym wartość zwróconego majątku związanego z likwidacją osoby prawnej ?

Na podstawie art.14b par.5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /j.t.Dz.U.z 2005r.,Nr 8,poz.60 z późn.zm./Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie , po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku postanowieniem Nr 1419/UPO-415-11/06/GS z dnia 7 sierpnia 2006 roku , a dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii skutków podatkowych dotyczących zwrotu wspólników majątku związanego z likwidacją osoby prawnej , postanawia:

- zmienić przedmiotowe postanowienie jako rażąco naruszające prawo i uznać stanowisko Strony w sprawie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego występującemu wspólnikowi udziału z majątku - za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE:

W dniu 8 maja 2006 roku Podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym w Płocku wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego tj.przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym opodatkowania podatkiem dochodowym wartości zwróconego majątku związanego z likwidacją osoby prawnej. We wniosku Podatnik wyjaśnił , że od 2003 r. jest udziałowcem Spółki z o.o., w której objął 8.264 udziałów po 500 zł w zamian za wniesiony do spółki aport. Spółka od momentu powstania nie prowadziła działalności gospodarczej. W związku z likwidacją Spółki nastąpi zwrot majątku udziałowcom. Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie , a mianowicie , że w jego sytuacji , wartość zwróconego majątku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem opodatkowaniu podlega wyłącznie dochód stanowiący różnicę pomiędzy wartością majątku otrzymanego nad kosztami nabycia udziałów w likwidowanej spółce.

Postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2006 r. Nr 1419/UPO-414-114/06/GS Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził , że dla celów podatkowych otrzymanie przez wspólników będących osobami fizycznymi majątku polikwidacyjnego oznacza uzyskanie przychodu z kapitałów pieniężnych , o których mowa w art.17 ust.1 pkt 4 lit.c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej , na podstawie art.30a ust.6 pkt 4 i ust.6 ustawy, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy , bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po przeanalizowaniu - w ramach weryfikacji- stanu faktycznego i prawnego sprawy , stwierdził , że przedmiotowe postanowienie rażąco narusza przepisy , stąd działąjąc z urzędu wszczął postępowanie w celu jego zmiany.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że w związku z likwidacją spółki kapitałowej zgodnie z art.282 Kodeksu Spółek Handlowych likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Dopiero po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli z majątku spółki, może być dokonanny podział pozostałego majątku między wspólników w stosunku do ich udziałów- art.286 par.1 i par.2 KSH.

Wartość otrzymanego majątku w związku z likwidacją spółki kapitałowej, o której mowa w art.17 ust.1 pkt 4 lit.c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych.

Artykuł 9 ust.1 cyt.ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów , na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z przepisem ust.2 tego artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art.24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustawodawca w art.24 wymienił szczególne zasady ustalania dochodu. Wymienione w tym przepisie przypadki stanowią wyjątek od ogólnej zasady, o której mowa w art.9 ust.2 ustawy.

Na podstawie art.24 ust.5 pkt 3 ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód(przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną podlegają na podstawie art.30a ustawy 19% zryczałtowanemu podatkowi, obowiązek podatkowy powstaje w dniu jego wypłaty lub w dniu postawienia go do dyspozycji udziałowca (akcjonariusza) lub członka spółdzielni. Do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku zobowiązany jest na mocy art.41 ust.4 ustawy płatnik. Dochodów z udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 i art.30c ustawy.

W świetle przepisu art.24 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowanym podatkiem dochodowym opodatkowany jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału w zyskach osób prawnych czyli część zysku osoby prawnej przypadająca podatnikowi na podstawie tytułu prawnego, przeniesiona na rzecz danego podatnika. Nie jest objęty opodatkowaniem dochód (przychód) nie pozostający w związku z prawem do otrzymania udziału w zysku. Innymi słowy, przepis ten stanowi , iż aby wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowiła dochód podlegający opodatkowaniu, to wartość ta musi być faktycznie uzyskaną z udziału w zyskach spółki. Tak więc u udziałowca do dochodu w przypadku zwrotu majątku osoby prawnej, nie wlicza się kwoty przeznaczonej na nabycie udziałów (akcji).

W przypadku zwrotu majątku spółki ewentualny dochód wystąpi dopiero, gdy wspólnik uzyska przychód przewyższający poniesione przez niego koszty objęcia lub nabycia udziałów.

W analizowanym przypadku , skoro Podatnik wniósł do spółki aport, to zwrot tego aportu nie stanowi części zysku osoby prawnej przypadającej Podatnikowi , stąd wartość otrzymanego aportu na podstawie art.24 ust.5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi dochodu do opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika