Czy przelew praw nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy przelew praw nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60) w związku z wnioskiem Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przelew praw nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz obowiązujący stan prawny


POSTANAWIA

Porady prawne


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Strona w dniu 30.12.2004 roku przelała na Nabywcę prawa i obowiązki z kilkunastu umów zawartych przez Stronę, na podstawie których zobowiązana była do świadczenia usług o charakterze eksploatacyjno-konserwacyjnym na rzecz podmiotów będących właścicielami nieruchomości.

Według Strony zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług podatkowi VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei na mocy art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez odpłatne świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie nie będące dostawą towarów. Świadczenie wynikające z omawianej umowy spełnia wszystkie przesłanki powyższego przepisu. W omawianym przypadku Nabywca w zamian za zapłatę ceny przejmuje kontrakty Strony, dzięki czemu będzie osiągać wymierne korzyści finansowe, a Strona sprzedając prawa z umów przeniosła na Nabywcę część swojego przedsiębiorstwa.

Strona sprzedając prawa z umów przeniosła na Nabywcę część swojego przedsiębiorstwa.Ponadto Strona podkreśla, iż omawiana usługa nie mieści się w katalogu usług pośrednictwa finansowego , co w konsekwencji pociąga za sobą brak podstaw prawnych do uznania tejże usługi za zwolnioną z opodatkowania VAT, a zatem omawiana transakcja podlega 22% VAT na zasadach ogólnych.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 ze zm.) enumeratywnie wymienia czynności podlegające temu podatkowi.

Jednocześnie z treści art. 2 pkt 4 tej ustawy wynika, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Spółki w odniesieniu wyłącznie do podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jego wydania. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.


POUCZENIE


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy jedynie do czasu zmiany przepisów na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie jest zobowiązany przepisami prawa do informowania o zmianach przepisów, na podstawie których została udzielona niniejsza interpretacja.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika