'w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (...)

'w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym obejmowane są po cenie wyższej od wartości nominalnej, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem'

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60) w związku z wnioskiem z T. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - reprezentowana przez Pana xxx radcę prawnego - z dnia 12.04.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego regulowanego w następujących przepisach:


1) art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych,

Porady prawne


2) art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC,


tj. 'w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym obejmowane są po cenie wyższej od wartości nominalnej, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem' Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz obowiązujący stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest przedsiębiorcą, który, zgodnie z aktem założycielskim, prowadzi między innymi działalność w zakresie finansowania podmiotów krajowych i zagranicznych. Działalność ta prowadzona jest przez Oddział Spółki, który ma siedzibę w Szwajcarii.

W celu zapewnienia Spółce odpowiednich środków na prowadzoną działalność, zaistniała konieczność dokapitalizowania Spółki przez jej jedynego wspólnika (podmiot z siedzibą za granicą). Dokapitalizowanie przeprowadzone jest w drodze podwyższenia kapitału zakładowego, przy czym udziały w podwyższonym kapitale zakładowym są obejmowane przez wspólnika po cenie wyższej niż nominalna wartość nowych udziałów (lub też wartość, o którą zostanie podwyższona wartość nominalna obecnych udziałów).

Podwyższenie kapitału zakładowego jest dokonywane nominalnie o kwotę stanowiącą 1% dokonanego przez wspólnika wkładu, natomiast pozostałe 99% wnoszonego wkładu stanowi nadwyżkę ponad wartość nominalną dokonanego podwyższenia (tzw. agio). Nadwyżka ta, zgodnie z przepisami, jest przekazywana na kapitał zapasowy Spółki.

Zdaniem Spółki, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce, w którym wartość nominalna kapitału zakładowego jest podwyższona o 1% wkładu wspólnika, natomiast pozostałe 99 % wkładu stanowi tzw. nadwyżkę (agio), podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie jedynie wartość nominalna, o którą podwyższono kapitał zakładowy, natomiast wartość wkładu stanowiąca agio nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Powyższy wniosek znajduje oparcie w brzmieniu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit.b ustawy o PCC, który w przypadku zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nakazuje naliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych na wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu stanowisko Strony zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. Za zmianę umowy spółki w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego (art.1 ust.3 pkt 3 tej ustawy).

W takim przypadku podstawę opodatkowania określa art. 6 ust. 1 pkt 8 lit.b ustawy, który stanowi, iż przy zmianie umowy spółki podstawą tą jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega tylko podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie jest opodatkowane podwyższenie kapitału zapasowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego wewniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jego wydania. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Ponadto Naczelnik tutejszego Urzędu uprzejmie informuje, że w przedmiotowej sprawie nie odniósł się do załączników przedłożonych przez Stronę.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy jedynie do czasu zmiany przepisów na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie jest zobowiązany przepisami prawa do informowania o zmianach przepisów, na podstawie których została udzielona niniejsza interpretacja.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika