Czy w związku z utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej strata podatkowa Strony stanowiąca kwotę (...)

Czy w związku z utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej strata podatkowa Strony stanowiąca kwotę zapłaconych odsetek od pożyczki podlegać będzie odliczeniu od dochodu wygenerowanego przez Spółkę X.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w związku z utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej strata podatkowa Strony stanowiąca kwotę zapłaconych odsetek od pożyczki podlegać będzie odliczeniu od dochodu wygenerowanego przez Spółkę X, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a

Porady prawne


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania grupy, Spółka nabędzie 100% udziałów Spółki X od Spółki Y. Wartość rynkowa udziałów zostanie ustalona przez rzeczoznawcę. Transakcja zostanie sfinansowana poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki oraz przez zaciągnięcie pożyczki od Spółki 'Z', która posiada 100% udziałów Strony. Z tytułu zaciągnięcia pożyczki Spółka będzie uiszczać odsetki.

Spółka stoi na stanowisku, iż ewentualna strata stanowiąca kwotę odsetek zapłaconych przez Stronę będzie pomniejszała dochód podatkowej grupy kapitałowej tworzony w niniejszym stanie faktycznym przez Spółkę 'X'. W ocenie Spółki odsetki od pożyczki będą mogły stanowić dla niej koszt podatkowy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Strona powołuje się m. in. na pismo Ministra Finansów z dnia 07.08.2002r., znak PB4/AK-8214-6905-192/02, w którym stwierdzono, iż odsetki od pożyczek nie stanowią wydatków na nabycie udziałów, pozostają jednak w związku z przychodami podatnika. Dlatego też winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3. Stosownie do art. 7 ust. 2 powołanej ustawy o stracie mowa jest wtedy, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby dany wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, musi mieć związek z osiąganymi przychodami oraz nie może być wyszczególniony w art. 16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 16 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario zapłacone odsetki od pożyczek, jeżeli przyczyniają się bądź mogą przyczynić się do powstania przychodów Spółki, stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Potwierdza to również treść art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a wspomnianej ustawy, stosownie do którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Tym samym nie ma żadnych wątpliwości, że odsetki od zaciągniętej pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla Spółki, z uwzględnieniem jednak treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pożyczkodawcą jest Spółka 'Z', który posiada 100% udziałów w Spółce. Dlatego też, jeżeli wartość zadłużenia nie przekroczy limitu określonego w cytowanym wyżej przepisie, to odsetki od zaciągniętej pożyczki będą mogły w całości stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki, pod warunkiem, że pomiędzy poniesionymi wydatkami z tytułu odsetek a uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami istnieje związek - przyczynowo skutkowy. Co za tym idzie, po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, zgodnie z treścią cytowanego wyżej art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ewentualna nadwyżka tych odsetek nad przychodami Spółki, stanowiąca stratę Strony, będzie mogła pomniejszyć dochód osiągnięty w danym roku podatkowym przez Spółkę X - drugiej spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika