Czy utrata statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową powoduje konieczność rozliczenia (...)

Czy utrata statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową powoduje konieczność rozliczenia ze skutkiem wstecz transakcji z zastosowaniem cen transferowych w obrębie grupy.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy utrata statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową powoduje konieczność rozliczenia ze skutkiem wstecz transakcji z zastosowaniem cen transferowych w obrębie grupy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a

Porady prawne


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania grupy, Spółka nabędzie 100% udziałów Spółki X od Spółki Y. Spółka zamierza stosować dozwolone między członkami podatkowej grupy kapitałowej ceny transferowe.

Spółka stoi na stanowisku, iż utrata statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową spowodowana naruszeniem przez grupę warunków uznania jej za podatnika, nie powoduje konieczności rozliczenia ze skutkiem wstecz cen transferowych, których stosowanie w obrębie podatkowej grupy kapitałowej dopuszczają przepisy prawa. W ocenie Strony przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (konkretnie art. 11 ust. 8) wyraźnie dopuszczają możliwość stosowania cen transferowych w obrębie podatkowej grupy kapitałowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

W art. 11 ust. 1 - 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawarte są regulacje dotyczące stosowania cen transferowych. Stosownie do art. 11 ust. 4 wspomnianej ustawy przepisy ust. 1-3a stosuje się odpowiednio, gdy:

1) podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo

2) te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Natomiast stosownie do art. 11 ust. 8 ustawy przepisy ust. 4 nie mają zastosowania w przypadku świadczeń między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową. Z powyższego jasno wynika, iż regulowanie przychodów i kosztów poszczególnych spółek wchodzących w skład PGK, poprzez stosowanie cen transferowych jest zabiegiem w pełni dozwolonym przez prawo podatkowe. Kwestię utraty statusu podatnika z przyczyn leżących po stronie któregoś z członków podatkowej grupy kapitałowej reguluje art. 1a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z dyspozycją tego przepisu w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. Konsekwencją utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową, przewidzianą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jest niemożność przystąpienia do innej podatkowej grupy kapitałowej w sytuacji określonej w art. 1a ust. 13 tej ustawy. Brak jest natomiast jakichkolwiek regulacji nakładających na spółki, które wchodziły w skład PGK, obowiązek rozliczenia cen transferowych stosowanych w okresie istnienia grupy. Spółka słusznie zwraca uwagę we wniosku, iż do 1997 roku takowe przepisy istniały. Jasnym więc jest, że ich wykreślenie miało na celu zmianę istniejącego stanu rzeczy. Reasumując, utrata statusu podatnika nie powoduje konieczności rozliczeń cen transferowych ze skutkiem wstecznym. W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika