W którym momencie powinien być ustalany określony w ustawie 3 % współczynnik przychodowości PGK, (...)

W którym momencie powinien być ustalany określony w ustawie 3 % współczynnik przychodowości PGK, będący warunkiem istnienia grupy.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w którym momencie powinien być ustalany określony w ustawie 3 % współczynnik przychodowości PGK, będący warunkiem istnienia grupy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a

Porady prawne


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania grupy, Spółka nabędzie 100% udziałów Spółki X od Spółki Y. Spółka wskazuje, iż warunkiem istnienia grupy jest spełnianie przez nią 3 % współczynnika przychodowości na koniec każdego roku podatkowego.

Spółka stoi na stanowisku, iż fakt spełnienia współczynnika przychodowości powinien być sprawdzany na koniec roku podatkowego, a nie w okresach comiesięcznych. W ocenie Strony taką interpretację przepisów potwierdza treść art. 1a ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wyznacza moment utraty statusu podatnika przez PGK, w przypadku nie spełnienia warunku 3 % przychodowości na dzień złożenia zeznania rocznego, nie później jednak niż na dzień, w którym przypada ustawowy termin złożenia tego zeznania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3 %. Natomiast zgodnie z art. 1a ust. 12 cytowanej ustawy w przypadku niezachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, za dzień utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1, przypada termin złożenia tego zeznania (do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego). Stwierdzić należy, iż dochodowość podatkowej grupy kapitałowej może być znana dopiero z końcem roku podatkowego. Dlatego w pełni uzasadnione jest twierdzenie Strony, iż w tym wypadku należy odwołać się do treści art. 1a ust. 12 wspomnianej ustawy, który ustanawia dzień utraty statusu podatnika, w przypadku niespełnienia tego kryterium na ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie. Analogicznie, ustalenie, czy PGK spełnia ten ustawowy warunek może nastąpić również dopiero w momencie złożenia przez nią zeznania rocznego. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika