Czy w celu utrzymania 3 % współczynnika przychodowości będącego warunkiem istnienia podatkowej grupy (...)

Czy w celu utrzymania 3 % współczynnika przychodowości będącego warunkiem istnienia podatkowej grupy kapitałowej, członek tej grupy może zrezygnować z rozpoznania u siebie części kosztów uzyskania przychodów lub części własnej straty.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w celu utrzymania 3 % współczynnika przychodowości będącego warunkiem istnienia podatkowej grupy kapitałowej, członek tej grupy może zrezygnować z rozpoznania u siebie części kosztów uzyskania przychodów lub części własnej straty, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

Porady prawne


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania grupy, Spółka nabędzie 100% udziałów Spółki X od Spółki Y. Spółka wskazuje, iż warunkiem istnienia grupy jest spełnianie przez nią 3 % współczynnika przychodowości na koniec każdego roku podatkowego. W celu utrzymania 3% współczynnika udziału dochodów w przychodach, który stanowi ustawowy wymóg istnienia podatkowej grupy kapitałowej, uczestnik PGK chce zrezygnować z rozpoznania części kosztów uzyskania przychodów lub części własnej straty.Spółka stoi na stanowisku, iż członek PGK może zrezygnować z rozpoznania części kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Strony bowiem, korzystanie z dozwolonych w prawie podatkowym instrumentów zmniejszania obciążeń podatkowych jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem podatnika.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3 %. Natomiast zgodnie z art. 7a ust. 1 cytowanej ustawy w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem zaś, w świetle art. 7 ust. 2 tej ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Tym samym, dokonując rozliczenia dla celów podatkowych, poszczególni członkowie podatkowej grupy kapitałowej muszą uwzględnić wszystkie uzyskane w danym roku podatkowym przychody oraz koszty ich uzyskania, mając na uwadze przepisy art. 12 i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z treści powyższego nie wynika obowiązek zaliczenia określonego wydatku do kosztów podatkowych, a jedynie uprawnienie. Jego istotą jest to, iż po spełnieniu określonych w przepisach ustawy przesłanek, określony wydatek może, ale nie musi, pomniejszać osiągnięty przez podatnika przychód. Dochody oraz straty poszczególnych spółek należących do PGK ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wyznaczając kryterium dochodowości, jako jeden z warunków utrzymania statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową, ustawodawca odwołał się do cytowanego wyżej art. 7a ust. 1, który z kolei powołuje się na dochody (straty) obliczone zgodnie z art. 7 ust. 1 -3 w/w ustawy.

W żadnym z analizowanych wyżej przepisów nie umożliwiono podatnikom, w tym w szczególności podatkowym grupom kapitałowym, rozpoznawania i wykazywania w deklaracjach (zeznaniach) podatkowych takiej części kosztów uzyskania przychodów, która spowoduje wykazanie w tych deklaracjach (zeznaniach) kwot umożliwiających zachowanie wielkości narzucanego przez ustawodawcę udziału przychodów w dochodach. Deklaracja podatkowa winna bowiem odzwierciedlać zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodów, ustalone według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika