Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki ubezpieczeniowe opłacane przez (...)

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki ubezpieczeniowe opłacane przez nią za dodatkowy program usług assistance dla klientów wykupujących ubezpieczenie grupowe.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X S.A. z dnia 5 października 2006r. (data wpływu do Urzędu 10.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 31.10.2006r. (data wpływu do Urzędu 03.11.2006r.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń. Spółka zamierza poszerzyć swoją ofertę produktową o nowy rodzaj ubezpieczenia grupowego. Uatrakcyjnienie ubezpieczenia grupowego polegałoby na stworzeniu wszystkim osobom ubezpieczonym w tym produkcie możliwości korzystania z dodatkowego programu 'Pakiet Usług Assistance'. Program ten zostałby oparty na umowie ubezpieczenia zawartej przez Podatnika, jako ubezpieczającego, na rzecz swoich klientów z innym zakładem ubezpieczeń. Koszt składki ubezpieczeniowej obciążałby Podatnika. Ubezpieczony nabywałby prawo do bezpłatnego korzystania z w/w usług, jako uczestnik w/w programu. Powyższe rozwiązanie ma na celu uatrakcyjnienie produktu poprzez rozszerzenie odpowiedzialności zakładu o usługi dodatkowe, których Towarzystwo nie jest w stanie realizować samodzielnie, tj. usługi typu assistance, np. zapewnienie ubezpieczonemu transportu medycznego do odpowiedniej placówki medycznej, zapewnienie pomocy pielęgniarskiej, dowóz leków, zapewnienie sprzętu rehabilitacyjnego.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki ubezpieczeniowej opłacanej przez Spółkę za dodatkowy program usług assistance dla klientów wykupujących ubezpieczenie grupowe. Zdaniem Podatnika, ponoszone koszty w postaci opłaty składki za udział w programie danego ubezpieczonego stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Istnieje bowiem związek pomiędzy poniesionym kosztem składki, a uzyskanym przychodem z tytułu umów ubezpieczeń zawartych przez Towarzystwo z klientami. Zakres świadczeń często stanowi kryterium wyboru zakładu ubezpieczeń, jak i samego produktu.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawiona argumentacja Strony jest prawidłowa. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Podatnik do kosztów może zaliczyć dane wydatki, jeżeli między tymi wydatkami a osiągnięciem przychodów istnieje taki związek, że poniesienie tych wydatków dawało możliwość osiągnięcia przychodów, a więc że są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej (dzięki tym wydatkom podatnik osiągnął lub mógł osiągnąć przychód). Kosztem uzyskania przychodów będą zatem wydatki bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskanym przychodem. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w omawianym stanie faktycznym ponoszenie przez Spółkę wydatku w postaci składki ubezpieczeniowej za dodatkowy program dla klientów wykupujących ubezpieczenie grupowe ma niewątpliwie związek z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Rozszerzenie zakresu proponowanych usług prowadzi do uatrakcyjnienia oferty, czego następstwem jest zwiększenie liczby klientów chętnych do skorzystania z usług ubezpieczenia proponowanych przez Spółkę. Tym samym są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej, tzn. poniesienie tego wydatku mogło przyczynić się do powstania lub zwiększenia przychodów Spółki. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa), Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika