Czy wydatki związane z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników i ich rodzin należy zaliczyć (...)

Czy wydatki związane z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników i ich rodzin należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Porady prawne


U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w Spółce organizowane są imprezy integracyjne.
Jedna z nich odbyła się w miejscowości Krutyń, gdzie udział wzięli pracownicy Pionu Infrastruktury. Faktura opiewa na usługi krótkiego zakwaterowania oraz usługi gastronomiczne.
Druga z kolei to rekreacyjna impreza dla pracowników i ich dzieci zorganizowana przez firmę X. W skład usługi wchodziły: organizacja imprezy, transport oraz catering. W trakcie imprezy rozdawane były dzieciom gadżety pobrane z magazynu Spółki, tj: czapeczki, długopisy, zawieszki.
Zdaniem Spółki, wydatki związane z organizacją wyżej wymienionych imprez integracyjnych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Imprezy te mają na celu poprawę atmosfery w pracy, zintegrowanie pracowników, a tym samym wpływają na osiągane przez firmę wyniki. Należy też podkreślić, iż udział dzieci pracowników w tej imprezie jeszcze bardziej wpływa na pozytywny wizerunek pracodawcy w oczach pracowników i dalej jeszcze zwiększa motywację do pracy i działania dla dobra firmy. Ponadto, Spółka zwraca uwagę, że w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma wyłączenia dla tego typu wydatków z kosztów uzyskania przychodów. Na poparcie swego stanowiska, Spółka powołuje się na pismo Ministra Finansów znajdującego się na jego oficjalnej stronie internetowej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r, Nr 54,poz.654 ze zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.
Celowość danego wydatku wyraża się w tym, że między kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.Generalnie koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi - tzn. mają charakter wydatków pośrednich lub bezpośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się te wydatki, których nie można powiązać z konkretnym przychodem, jednak ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.

Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, wydatki ponoszone na organizację imprez integracyjnych dla pracowników stanowią kosztów pośrednie związane z działalnością podatnika.

W związku z tym, że celem tych imprez jest poprawa atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a w konsekwencji zwiększenie efektywności ich pracy, co przekłada się na przychody podatnika, nie ma podstaw do kwestionowania przedmiotowych wydatków. Dlatego też w powyższej kwestii, Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Strony, że wydatki na zorganizowaną imprezę integracyjną wyłącznie dla pracowników, która odbyła się w Krutyni stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile celem tej imprezy było faktycznie zintegrowanie załogi. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu impreza ma bowiem charakter integracyjny, jeżeli stwarza warunki do nawiązywania i umacniania dobrych kontaktów pomiędzy wszystkimi pracownikami zatrudnionymi na różnych stanowiskach oraz w różnych komórkach organizacyjnych, którzy w czasie pracy współpracują przy realizacji zadań służbowych.

Natomiast w odniesieniu do wydatków z tytułu imprez integracyjnych dla pracowników i ich dzieci, należy stwierdzić, że stanowisko Strony jest nieprawidłowe. Uczestnictwo rodziny pracownika w tego typu imprezach i związane z nim wydatki nie mają żadnego związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, nie generują przychodów z tej działalności, a zatem nie wypełniają przesłanek, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że powołane przez Spółkę wyjaśnienia zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale ?najczęściej zadawane pytania? nie stanowią interpretacji wydanej na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa. Wyjaśnienia te nie były bowiem skierowane do organów podatkowych, jak również nie zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika