Zdaniem Podatnika połączenie spółek powinno zostać rozliczone i ujęte w księgach rachunkowych (...)

Zdaniem Podatnika połączenie spółek powinno zostać rozliczone i ujęte w księgach rachunkowych Podatnika metodą łączenia udziałów, zgodnie z art. 44 c § 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Poszczególne pozycje aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów w księgach obu spółek powinny zostać zsumowane według stanu na dzień połączenia. W konsekwencji art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do wyników Y Sp. z o.o. osiągniętych w 2005r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 7 marca 2005r. X Sp. z o.o. połączyła się ze spółką Y Sp. z o.o. (dalej: Y, spółka przejmowana). Podatnik był jednostką dominującą wobec spółki przejmowanej. Połączenie spółek nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., w ten sposób, że Podatnik jako spółka przejmująca przejął majątek Y. Na dzień wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego księgi rachunkowe Y Sp.z o.o. nie zostały zamknięte, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W związku z czym, nie doszło także do ustalenia dochodu lub straty spółki przejmowanej.

Zdaniem Podatnika połączenie spółek powinno zostać rozliczone i ujęte w księgach rachunkowych Podatnika metodą łączenia udziałów, zgodnie z art. 44 c § 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Poszczególne pozycje aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów w księgach obu spółek powinny zostać zsumowane według stanu na dzień połączenia. W konsekwencji art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do wyników Y Sp. z o.o. osiągniętych w 2005r.

Porady prawne

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa.

Stosownie do art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) połączenie może być dokonane: 1. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikowi spółki przejmowanej (łączenie przez przejęcie), 2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki). Zgodnie z art. 493 § 2 w/w ustawy połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby spółki przejmującej. Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej, a spółka przejmująca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki tej spółki (art. 494 k.s.h). Na podstawie art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Stosownie do treści art. 7 ust. 2 w/w ustawy, podatnik ponosi stratę, jeżeli w roku podatkowym koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. W myśl natomiast art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tj. Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych, gdy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. W przedstawionym stanie faktycznych, przejmowana spółka, mając jako podstawę prawną art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości, nie zamknęła ksiąg rachunkowych na dzień połączenia i w konsekwencji nie zamknęła na ten dzień własnego roku podatkowego. W sprawie nie ma zatem zastosowania art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Reasumując, w rozpatrywanym przypadku w spółce przejmowanej nie wystąpi w roku 2005 strata podatkowa, gdyż ta odnosi się do roku podatkowego. Rok podatkowy tej spółki, zgodnie z przytoczonymi przepisami, nie został zamknięty i strata podatkowa za ten rok nie mogła zostać ustalona. Na dzień połączenia Spółki powinny, na podstawie art. 44 c ust. 3 ustawy o rachunkowości, zsumować poszczególne pozycje odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu odpowiednich wyłączeń. Należy zatem stwierdzić, iż w przypadku przedstawionym w piśmie, odnośnie roku 2005, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy. Powołany przepis będzie miał natomiast zastosowanie do strat spółki przejętej, osiągniętych w latach poprzedzających rok przejęcia.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika