Czy fundowane stypendia mogą być przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

Czy fundowane stypendia mogą być przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nalicza i wypłaca stypendia studentom studiów magisterskich i doktoranckich Politechniki Warszawskiej. Zasady i tryb przyznawania stypendiów fundowanych przez Spółkę określone są w wewnętrznym Regulaminie. Te stypendia zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów, gdyż regulamin przyznawania stypendium zawiera zobowiązanie stypendystów do podjęcia tematu pracy magisterskiej lub doktoranckiej związanej z przedmiotem działalności Spółki, odbycia praktyki zawodowej oraz przepracowania u fundatora stypendium, przez okres co najmniej 2 lat, po ukończeniu studiów. W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do Naczelnika tutejszego Urzędu o potwierdzenie stanowiska, że w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, fundowane stypendia mogą być przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Według Strony, w przedstawionym stanie faktycznym, zasadne jest zaliczanie wypłacanych stypendiów do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ stypendyści zobowiązani są do pisania pracy magisterskiej lub doktoranckiej związanej tematycznie z przedmiotem działalności Spółki, do odbycia praktyki zawodowej oraz przepracowania u fundatora stypendium, okresu co najmniej 2 lat po ukończeniu studiów. W ten sposób Spółka dąży do zagwarantowania w przyszłości wysoko kwalifikowanej kadry pracowniczej. Ponadto przedstawione w pracach magisterskich lub doktoranckich rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w Spółce, a to świadczy, że obecne wydatki mają na celu zabezpieczenie przychodów w przyszłości.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 657 ze zm.) , wg którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. W świetle powołanego powyżej przepisu, kosztami uzyskania przychodów są te wydatki, które mają lub mogą mieć wpływ na uzyskanie przez podatnika przychodów, i które nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy. Możliwość zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego wpływa bezpośrednio na wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania, a w konsekwencji na wysokość należnego zobowiązania podatkowego. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oparta jest na swoistej klauzuli generalnej stanowiącej, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za które uważa się również koszty funkcjonowania osoby prawnej, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu 'wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu' oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków pod tym wszakże warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Za takim też rozumieniem kosztów uzyskania przychodów wielokrotnie już w swym dotychczasowym orzecznictwie wypowiadał się Naczelny Sąd Administracyjny Stypendium w języku polskim oznacza zapomogę; jednostronny transfer pieniędzy wypłacany przez określony czas, zwykle z funduszy społecznych lub państwowych, uczącej się młodzieży lub osobom zajmującym się działalnością twórczą. Z istoty stypendium będącego jednostronnym transferem pieniężnym wynika zatem, iż nie może ono mieć jakiegokolwiek wpływu na przychód donatora, a zatem stanowić koszt uzyskania przychodu.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do zaliczenia wydatków poniesionych na stypendia wypłacone, studentom studiów magisterskich i doktoranckich Politechniki Warszawskiej, którzy w okresie pobierania świadczeń nie są pracownikami Spółki do kosztów uzyskania przychodów Spółki, ponieważ pomiędzy w/w wydatkiem a uzyskiwanymi przychodami nie istnieje związek przyczynowo- skutkowy, o którym mowa w art. 15 ust.1 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika