Czy w przedstawionym stanie faktycznym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania z podatku dochodowego (...)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania z podatku dochodowego od osób fizycznych wydatki, poniesione przez pracownika w czasie trwania podróży służbowej na korzystanie z usług pralni, dostępu do Internetu, na wyżywienie w czasie podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę diety ustalonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej?


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Społki 'X' o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N A W I A


  • uznać stanowisko Strony za prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych zwróconych przez Spółkę wydatków, poniesionych przez pracownika w czasie trwania podróży służbowej na korzystanie z usług pralni oraz dostępu do Internetu,
  • uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych zwróconych przez Spółkę wydatków, poniesionych przez pracownika na wyżywienie w czasie podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę diety ustalonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą jako właściciel sieci hoteli. W związku z prowadzoną działalnością Spółka zatrudnia pracowników, którzy w ramach realizacji obowiązków pracowniczych, odbywają podróże służbowe na terenie kraju. Pracownicy ci otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdów. W indywidualnych przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, Spółka decyduje również o zwrocie innych wydatków w trakcie podróży np. kosztów pralni w przypadku podróży kilkudniowej, kosztów dostępu do Internetu ( jeśli w trakcie podróży konieczna jest praca zdalna i połączenie z biurem), czy dodatkowych wydatków na wyżywienie. Wydatki są zwracane po przedstawieniu przez pracownika dokumentów potwierdzających ich poniesienie.

Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy zwrot wydatków uzasadnionych szczególnymi okolicznościami i potrzebami pracodawcy, dokonywany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1990 ze zm.), powoduje powstanie po stronie pracownika dochodu do opodatkowania.
W ocenie Spółki, zwrot poniesionych przez pracownika wydatków zatwierdzonych przez pracodawcę jako uzasadnione w przypadku danej podróży służbowej podlega wyłączeniu z opodatkowania na podst. art. 20 ust. 1 pkt. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki w/w rozporządzenie odnosi się nie tylko do diet, których wysokość jest wyraźnie wskazana, ale również, obejmuje inne należności przyznane pracownikowi za czas podróży służbowej na obszarze kraju, w stosunku do których nie przewiduje ograniczenia kwoty zwrotu, takich jak koszty przejazdu czy noclegów, oraz innych nie wymienionych enumeratywnie wydatków, których zwrot może nastąpić w związku z daną podróżą służbową, jeśli pracodawca uzna je za uzasadnione. Zdaniem Spółki sformułowanie użyte przez ustawodawcę w powołanym powyżej przepisie rozporządzenia dopuszcza zwrot wszelkich uzasadnionych wydatków, a więc także wydatków z tytułu zwrotów faktycznie poniesionych kosztów pralni, Internetu czy dodatkowego wyżywienia w podróży służbowej, jeśli wynika to z racjonalnie uzasadnionych potrzeb pracownika i okoliczności danej podróży służbowej.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy w przypadku, gdy pracodawca zwraca pracownikowi poniesione przez pracownika koszty, zaliczane ? stosownie do uzasadnionych potrzeb ? do kategorii ,,innych udokumentowanych wydatków? zgodnie z § 3 rozporządzenia, w świetle powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki te będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym po stronie pracownika, jeżeli spełnione są określone w rozporządzeniu warunki przyznania pracownikowi zwrotu wydatków.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:


    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r (j.t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwolnione od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
    Pracownikowi oddelegowanemu w podróż służbową na mocy § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U.z 2002r. Nr 236, poz. 1990 ze zm.) z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę przysługują diety oraz zwrot kosztów:
  1. przejazdów;
  2. noclegów;
  3. dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
  4. innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
    Przepis ten nie wymienia, o jakie inne udokumentowane wydatki chodzi, nie ogranicza również ich wysokości, pozostawiając to w gestii pracodawcy. To pracodawca decyduje o zwrocie faktycznie poniesionych przez pracownika wydatków, które nie są limitowane i które muszą być prawidłowo udokumentowane, a ponadto muszą mieć związek z odbytą podróżą.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, jeżeli pracodawca uzna za uzasadnione korzystanie przez pracownika w czasie podróży służbowej z usług pralni lub komunikowania się ze Spółką poprzez Internet, a koszty te zostaną prawidłowo udokumentowane, to kwoty wypłacone z w/w tytułów będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie w/w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w odniesieniu do zwrotu przez Spółkę wydatków poniesionych przez pracownika na wyżywienie w czasie podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę diety ustalonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego nie zgadza się ze stanowiskiem Spółki przedstawionym we wniosku.
Diety i inne należności za czas podróży służbowej na obszarze kraju, zostały określone w wyżej powołanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Dieta przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży, o czym stanowi § 4 ust. 1w/w rozporządzenia.


Wysokość diety określonej przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wynosi od 01.01.2007r. 23 zł. Ponieważ rozporządzenie stanowi, że koszty wyżywienia zawierają się w pojęciu ?dieta?, zatem nie jest możliwe rozliczanie wydatków na wyżywienie wg zasad określonych dla ?innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb? - § 3 pkt 4 rozporządzenia.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w przedstawionym stanie faktycznym, należności za czas podróży służbowej wypłacane pracownikom z tytułu wyżywienia, w kwotach przekraczających kwotę diety określonej w w/w rozporządzeniu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy.

Nie jest również możliwe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych należności wypłaconych przez Spółkę w kwotach wyższych niż przewidziane w § 5-8 w/w rozporządzenia, które dotyczą wydatków poniesionych na koszty przejazdu i noclegi pracownika będącego w podróży służbowej.


Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.


Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika