Czy datą powstania przychodu z tytułu usług świadczonych w okresach rozliczeniowych, będzie termin (...)

Czy datą powstania przychodu z tytułu usług świadczonych w okresach rozliczeniowych, będzie termin płatności określony na fakturze.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.03.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 26.03.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 05.04.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy datą powstania przychodu z tytułu usług świadczonych w okresach rozliczeniowych, będzie termin płatności określony na fakturze, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

Porady prawne

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka podpisuje z klientami umowy na czas nieokreślony dotyczące wynajmowania dzieł sztuki. Umowa określa okres rozliczeniowy za który wystawiane są z góry faktury za usługę. Najczęściej jest to 6 miesięcy, w niektórych przypadkach może być 12, 4 lub 3 miesiące. Termin płatności jest zazwyczaj 2 tygodniowy.W ocenie Spółki dniem osiągnięcia przychodu w przedmiotowej sprawie będzie termin płatności za usługę określony na fakturze.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W myśl art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c ? 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:1)wystawienia faktury albo2)uregulowania należności.Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3c cyt. ustawy jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W/w przepis reguluje zasady ustalania momentu powstania przychodu dla szczególnych rodzajów przychodów. Zasada ta ma zastosowanie do przychodów z najmu, dzierżawy leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawiera umowy najmu dzieł sztuki na czas nieokreślony, ustalając w nich okresy rozliczeniowe 3, 4, 6 bądź 12 miesięczne za które wystawia z góry faktury z 2 tygodniowym terminem płatności. W powyższej sytuacji zastosowanie znajdzie więc cyt. wcześniej przepis art. 12 ust. 3c ustawy o pdop, który określa moment powstania przychodu z tytułu usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, do których niewątpliwie wykonywane przez Spółkę usługi się zaliczają. Zgodnie z jego brzmieniem za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze. W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie datą powstania przychodu dla Spółki będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie najmu dzieł sztuki lub na wystawionej fakturze. Tym samym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko Spółki określające, iż dniem osiągnięcia przychodu z tytułu najmu dzieł sztuki będzie termin płatności określony na fakturze, jest nieprawidłowe.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika