Czy rozpoznanie momentu powstania przychodu powstaje z dniem wydania paczki (towaru)odbiorcy nie później (...)

Czy rozpoznanie momentu powstania przychodu powstaje z dniem wydania paczki (towaru)odbiorcy nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności, czy też powstaje w momencie wydania towaru z magazynu celem nadania.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (t.j. - Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25 czerwca 2007r. (data wpływu do Urzędu - 27 czerwca 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży towarów handlowych drogą wysyłkową za pośrednictwem C. zbierającej zamówienia drogą telefoniczną, listową lub mailową. Po złożeniu zamówienia C., przygotowaniu towaru, nadaniu paczki z C. trafia on do urzędu pocztowego zgodnie z adresem siedziby lub zamieszkania kontrahenta. Urząd Pocztowy zawiadamia klienta, w sprawie odbioru paczki za pobraniem. Klient, odbierając paczkę z towarem, dokonuje zapłaty za paczkę. Na żądanie osoby fizycznej (skierowane w zamówieniu), faktura wystawiana jest w terminie 7 dni od dnia nadania paczki do odbiorcy. W przypadku gdy zamawiającym towary są osoby prowadzące działalność gospodarczą, nadanie paczki i wystawienie faktury dokonywane jest w tym samym momencie czyli w dniu nadania wysyłki (faktura umieszczona jest na paczce). Strona zwraca uwagę, że wystawienie faktury rozliczane jest w bezgotówkowej formie płatności (przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy).

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z zapytaniem w przedmiocie rozpoznania momentu powstania przychodu tzn. czy ma on miejsce z dniem wydania paczki (towaru)odbiorcy nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności, czy też powstaje w momencie wydania towaru z magazynu Centrum Sieci Pocztowej celem nadania.

Strona zwraca uwagę na treść art. 12 ust. 3 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który za datę powstania przychodu uważa dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności z zastrzeżeniem ust. 3c-3e. W opinii Strony zdarzeniem decydującym o dacie powstania przychodu będzie moment wydania rzeczy nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Przez wydanie rzeczy rozumieć należy przekazanie towaru odbiorcy (nabywcy towaru). Strona wskazuje, że zgodnie z art. 348 Kodeksu Cywilnego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania ww. przychodu w myśl art. 12 ust. 3 a ustawy uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi nie później niż:

1) dzień wystawienia faktury albo

2) dzień uregulowania należności.

Z powołanych przepisów wynika, iż powstanie przychodu wiąże się z wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego lub wykonaniem, choćby częściowego, usługi. Jednocześnie, jeżeli wcześniej zostanie wystawiona faktura lub dokonana zapłata za świadczenie, to te okoliczności będą decydować o momencie wystąpienia przychodu. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą towarów handlowych drogą wysyłkową, zatem rozstrzygnięcia wymaga kwestia momentu wydania rzeczy. Stosownie do art. 535 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z powołanego przepisu wynika zatem, iż do sprzedaży dochodzi wówczas, jeżeli rzecz zostanie wydana kupującemu. Tym samym wydanie rzeczy nabywcy, a nie wydanie jej z magazynu celem przygotowania do wysłania, będzie stanowiło o dopełnieniu sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku działalności gospodarczej, polegającej na sprzedaży towarów handlowych drogą wysyłkową, przychód dla Podatnika powstanie w momencie wydania towarów nabywcy nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W związku z powyższym stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.


Referencje

IP-PB3-423-877/08-2/ECH, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika