Czy opisane we wniosku wydatki ponoszone przez Spółkę mogą być w całości zaliczone do kosztów (...)

Czy opisane we wniosku wydatki ponoszone przez Spółkę mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zatrudnia m.in. dwóch handlowców, których miejscem pracy określonym w umowach jest cała Polska. Każdego miesiąca Spółka organizuje dwudniowe spotkania wszystkich handlowców w swojej siedzibie. Celem spotkań jest m.in. omówienie osiągnięć handlowych zeszłego miesiąca oraz wyznaczenie celów na kolejne miesiące. W trakcie tych spotkań Spółka zapewnia pracownikom jeden posiłek, najczęściej jest to catering (gotowe dania są zamawiane i przywożone do Spółki) oraz zakupuje słodycze i napoje, które są spożywane w trakcie spotkania. Spółka zapewnia również nocleg dla pracowników, spoza miejscowości, w której ma ona siedzibę. Po godzinach pracy pracownicy są zapraszani na kolację do restauracji, a po niej często zapewniona jest rozrywka w postaci kręgli lub bilardu, w celu zintegrowania pracowników, którzy na co dzień jeżdżą po całej Polsce i nie widują się z innymi pracownikami.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy w/w wydatki ponoszone przez Spółkę mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Strony, wydatki na posiłki, napoje i słodycze spożywane podczas spotkania handlowców mogą być w całości (kwota netto) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki na noclegi oraz kolację po godzinach pracy również podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jednak nie można odliczyć podatku VAT (są to usługi hotelowe i gastronomiczne) ? podatek VAT będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, wydatki na rozrywkę dla pracowników mogą także mogą być kosztem uzyskania przychodów Spółki.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego argumentacja przedstawiona przez Spółkę jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Warunkiem więc uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Kosztami podatkowymi mogą więc być również wydatki sfinansowane ze środków obrotowych, ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji spotkań o charakterze szkoleniowym, jak i integracyjnym, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy (poprzez m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników) i w efekcie służą uzyskaniu bądź zwiększeniu przychodu. W skład wydatków na organizację spotkań lub imprez okolicznościowych nie mogą jednak wchodzić wydatki na zakup napojów alkoholowych. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, wydatki na organizacje spotkań dla handlowców zatrudnionych w Spółce (napoje, słodycze, posiłki, noclegi) mają związek z uzyskiwanymi przychodami i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powodem organizowania spotkań jest omówienie osiągnięć handlowych zeszłego miesiąca oraz wyznaczenie celów na kolejne. Ma to na celu niewątpliwie podniesienie efektywności sprzedaży towarów i usług oferowanych przez handlowców oraz przyczynia się do zwiększenia obrotów Spółki. Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, iż zachowany zostaje podstawowy warunek uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu, jakim jest istnienie między nim a osiągniętym przychodem związku przyczynowo-skutkowego, czyli wpływu określonego wydatku na powstanie lub zwiększenie przychodu. Natomiast w kwestii rozrywki zapewnianej pracownikom po godzinach pracy, tj. kolacji w restauracji, kręgli i bilardu, należy stwierdzić, że wydatki te będą stanowić koszty uzyskania przychodów dla organizatora spotkania ? Spółki, gdyż jako część programu spotkań ma na celu zintegrowanie pracowników. Jednakże w skład wydatków na organizację spotkań lub imprez okolicznościowych nie mogą wchodzić wydatki na zakup napojów alkoholowych.

Ponadto,w myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Ustawodawca, normując zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, co do zasady wykluczył podatek naliczony z kosztów uzyskania przychodu. W określonych jednak przypadkach, wskazanych w cytowanym wyżej przepisie art. 16 ust.

1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zezwolił na obciążenie kosztów uzyskania przychodów podatkiem naliczonym. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a)przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z treści w/w przepisu wynika zatem, że Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi na rzecz pracowników usługami noclegowymi i gastronomicznymi. W konsekwencji są spełnione przesłanki określone w cytowanym powyżej art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, uprawniające Podatnika do obciążenia kosztów podatkowych naliczonym podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w przytoczonym stanie faktycznym podatek naliczony wynikający z faktur za usługi hotelowe i gastronomiczne dla pracowników będzie stanowił dla Spółki koszt uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika