Z jakiego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych (...)

Z jakiego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych w walucie obcej na złote.

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. z jakiego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych w walucie obcej na złote, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

-uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje m.in. roboty budowlane. Spółka podpisała kilka umów na wykonanie robót budowlanych współfinansowanych przez Unię Europejską. Z uwagi na duży zakres prac Spółka będzie wykonywała powierzone jej prace przez ponad rok. Zgodnie z zawartymi umowami Strona otrzymuje wynagrodzenie za prace wykonane w poszczególnych miesiącach. Wynagrodzenie należne Spółce za prace wykonane w danym miesiącu określane jest w Przejściowym Świadectwie Płatności wystawianym na podstawie protokołu potwierdzającego wykonanie prac w danym miesiącu. Zgodnie z zawartą umową z odbiorcą usługi, Spółka otrzymuje za wykonaną usługę wynagrodzenie w euro (kwotę netto) oraz w złotych (podatek VAT). W dniu 26.02.2007r. został podpisany protokół potwierdzający zakres wykonanych w lutym 2007r. robót. Faktura VAT została wystawiona 02.03.2007r. Z uwagi na duży zakres prac, Spółka powierzyła wykonanie części prac podwykonawcom. Zgodnie z zawartymi umowami Spółka będzie wypłacała podwykonawcom wynagrodzenie za prace wykonane w poszczególnym miesiącach. Wynagrodzenie należne podwykonawcom również określone zostało w Przejściowym Świadectwie Płatności. Spółka płaci za wykonaną usługę wynagrodzenie w euro (kwotę netto) oraz w złotych (podatek VAT). W dniu 26.02.2007r. został podpisany protokół potwierdzający zakres wykonanych w lutym 2007r. robót. Faktura VAT została wystawiona przez podwykonawcę 02.03.2007r. We wniosku Podatnik podał jedynie przykładowe daty podpisania protokołów oraz daty wystawienia faktur VAT. Spółka pragnie ustalić ogólną zasadę przeliczania przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych na złote.

Przedmiotowym wnioskiem Spółka wystąpiła z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, z którego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych w walucie obcej na złote.

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym przykładzie przychód podatkowy powstał w dniu 26.02.2007r., tj. w dniu podpisania protokołu odbioru potwierdzającego zakres prac wykonanych w lutym 2007r., ponieważ w tym dniu nastąpiło częściowe wykonanie usługi. W celu przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych w euro na złote polskie, zgodnie z art. 12 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania przychodu, tj. z dnia 23.02.2007r. (piątek). Data wystawienia faktury VAT nie ma w tym przypadku znaczenia dla określenia dnia, w którym powstał przychód podatkowy, a zatem nie ma również znaczenia dla kursu, po którym należy przeliczyć przychody na złote.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu argumentacja przedstawiona przez Stronę w w/w zakresie jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i ust.4, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, zgodnie z art.12 ust. 3 w/w ustawy, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Dodatkowo, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, o czym stanowi art. 12 ust. 2 powołanej ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o trwałym charakterze. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał. W przedstawionym stanie faktycznym, przychody, o których mowa we wniosku, związane są z prowadzoną przez Stronę działalnością gospodarcza, a zatem ma do nich zastosowanie zasada wynikająca z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Zasady rozpoznawania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 w/w ustawy, począwszy od 1 stycznia 2007r., uregulowane zostały w art.12 ust.3a- 3e. Zgodnie z art.12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Z analizy przedstawionego stanu faktycznego wynika, że regulacje określone w w/w art. 12 ust. 3c ? 3e nie znajdują zastosowania w odniesieniu do przychodów osiąganych przez Spółkę z tytułu realizacji umów na wykonanie robót budowlanych współfinansowanych przez Unię Europejską. Wobec powyższego, w sprawie będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 3a ustawy, zgodnie z którym Spółka rozpozna przychód w dniu wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jak wynika z wniosku Strony, wystawienie faktury następuje po sporządzeniu protokołu, będącego potwierdzeniem częściowego wykonania usługi (w przedstawionym przykładzie protokół wystawiony został w dniu 26.

02.2007r., zaś faktura sprzedaży ? w dniu 02.03.2007r.) Wobec powyższego, dniem powstania przychodu będzie dzień 26.02.2007r., tj. dzień podpisania protokołu odbioru potwierdzającego zakres prac wykonanych w lutym 2007r. W związku z tym, iż wartość wynagrodzenia określona jest w walucie obcej (euro), zachodzi obowiązek jego przeliczenie na złote. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przeliczenia kwoty przychodów wyrażonych w euro na złote Spółka winna zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W przedstawionym przykładzie będzie to kurs średni NBP z dnia 23.02.2007r. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że jeżeli data wystawienia faktury sprzedaży będzie wcześniejsza niż data sporządzenia protokołu potwierdzającego częściowe wykonanie usługi, wówczas datą powstania przychodu będzie dzień wystawienia faktury, a co za tym idzie, jeżeli przychód będzie wyrażony walucie obcej Spółka do jego przeliczenia na złote będzie obowiązana zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika