Czy moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportu określony w (...)

Czy moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportu określony w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług jest obowiązkiem czy przywilejem, z którego podatnik może (ale nie musi) skorzystać ?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona w ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługi transportowe. Sprzedaż usług transportowych stanowi jednakże niewielki udział w sprzedaży ogółem. Jak twierdzi Strona, ustalanie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportu na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit.a) ustawy o podatku od towarów i usług wiąże się dla Niej z dodatkowymi obowiązkami. W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie, iż w przypadku ww. usług za moment powstania obowiązku może Ona przyjąć miesiąc, w którym usługa została wykonana. Zdaniem Strony określanie momentu powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit a) ustawy jest przywilejem, z którego podatnik może, ale nie musi korzystać. Co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jedna niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonani usługi. Jednakże w przypadku niektórych usług, w tym również usług transportu, obowiązek podatkowy ustalany jest na odmiennych zasadach niż te, które wynikają z ww. reguł ogólnych.Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że norma wyrażona w ww. przepisie ma charakter szczególny w stosunku do normy ogólnej wynikającej z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy. Mając na uwadze, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z mocy prawa, należy stwierdzić, iż określenie przez ustawodawcę w ust. 13 pkt 2 lit a) ww. artykułu szczególnego momentu powstania obowiązku w przypadku przedmiotowych usług powoduje, że to właśnie ten przepis, a nie wola podatnika, decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego. Żaden z ww. przepisów nie zawiera uprawnienia do dowolnego, naprzemiennego ich stosowania w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Zatem ust. 13 pkt 2 lit. a) art. 19 ustawy, będąc przepisem szczególnym w stosunku do ust. 1 i 4 ww. artykułu, jest przepisem bezwzględnie obowiązującym. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika