Czy sprzedaż soczewek optycznych - PKWiU 33.40.11,,Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła (...)

Czy sprzedaż soczewek optycznych - PKWiU 33.40.11,,Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła i innych materiałów', soczewek kontaktowych -PKWiU 33.40.11 ,,Soczewki kontaktowe'; opraw optycznych -PKWiU 33.40.13 ,,Oprawki do okularów lub podobnych wyrobów'- pod warunkiem, że są wykorzystane do wykonania okularów korekcyjnych i nie stanowią przedmiotu samodzielnej sprzedaży, objęta jest 7 % stawką VAT.

a podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność handlowo-usługową polegającą na wprowadzeniu do obrotu m.in. następujących grup towarów: soczewek optycznych, soczewek kontaktowych, opraw optycznych, opraw okularowych słonecznych, okularów. Sprzedaż ww. wyrobów odbywa się w salonach optycznych. Zasadnicza działalność Strony polega na wykonaniu okularów korekcyjnych, do których produkcji niezbędne jest użycie opraw optycznych i soczewek optycznych. Do wniosku Strona załączyła pismo Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 21.07.2005r. nr WM/NR-461-84/05, z którego wynika, iż zgodnie z definicją wyrobu medycznego zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 17 ww. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) okulary korekcyjne, soczewki do okularów i korekcyjne soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, ponieważ służą do ,,kompensowania upośledzenia', jakim jest wada wzroku. Nadto według definicji podanej w art. 3 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy przez wyposażenie wyrobu medycznego należy rozumieć przedmioty, które nie będąc wyrobami medycznymi, są przeznaczone do stosowania z tymi wyrobami, umożliwiając ich używanie zgodnie z zastosowaniem przewidzianym przez wytwórcę wyrobu medycznego. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 3 tej ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o wyrobie medycznym bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć również wyposażenie wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie, iż sprzedaż soczewek optycznych - PKWiU 33.40.11,,Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła i innych materiałów', soczewek kontaktowych -PKWiU 33.40.11 ,,Soczewki kontaktowe'; opraw optycznych -PKWiU 33.40.13 ,,Oprawki do okularów lub podobnych wyrobów'- pod warunkiem, że są wykorzystane do wykonania okularów korekcyjnych i nie stanowią przedmiotu samodzielnej sprzedaży, objęta jest7 % stawką VAT.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22 % i jest to tzw. stawka podstawowa. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %. W załączniku tym w poz. 103 zostały wymienione soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła, soczewki okularowe z innych materiałów o symbolu PKWiU 33.40.11. Ponadto w poz. 106 załącznika, jako objęte obniżoną 7 % - stawką podatku, wymienione zostały bez względu na symbol PKWiU wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Potwierdzić zatem należy stanowisko, iż dostawa soczewek okularowych - ze szkła lub innych materiałów oraz soczewek kontaktowych (PKWiU 33.

40.11) podlega w podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 103 zał. nr 3 do ustawy opodatkowaniu stawką w wysokości 7%. Taką stawką są również opodatkowane na podstawie ww. przepisu w zw. z poz. 106 zał. nr 3 oprawy okularowe (optyczne) w ramach dostawy okularów, tj. gdy są dostarczane wraz z zamontowanymi w nich soczewkami. Natomiast jeżeli przedmiotem dostawy są odrębnie soczewki oraz oprawy okularowe, to każdy z tych towarów podlega również odrębnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej dla niego stawki, tj. soczewki okularowe (PKWiU 33.40.11.) stawką 7 %, oprawy okularowe (PKWiU 33.40.13) stawką 22%. Oprawy okularowe stają się bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego z chwilą zamontowania w nich szkieł korekcyjnych (szkieł okularowych). Powyższe potwierdza pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 kwietnia 2005r. Nr PP3-812-836/2004/BL/2634 PP. Sprzedaż ww. towarów, a więc odpowiednio okularów bądź odrębnie soczewek optycznych, soczewek kontaktowych, opraw optycznych (okularowych), winna znaleźć odpowiednie odzwierciedlenie w ewidencji prowadzonej przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz emitowanych przez nie dokumentach (paragonach fiskalnych, fakturach). Zgodnie bowiem z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. W myśl zaś § 4 ust. 1 pkt 6 lit. e) -g) ww. rozporządzenia paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać nazwę towaru lub usługi, cenę jednostkową towaru lub usługi, ilość i wartość sprzedaży. Wyszczególnienie w paragonie (analogicznie także w fakturze) soczewek optycznych oraz opraw okularowych w dwóch różnych pozycjach świadczy, iż przedmiotem sprzedaży (dostawy) były odrębnie soczewki i oprawy okularowe. W takim wypadku ze względów, o których była wyżej mowa, zastosowanie do tych ostatnich stawki podatku w wysokości 7% uznać należy za nieuprawnione.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika