Strona wniosła o potwierdzenie stanowiska, iż przyjęty przez nią sposób dokumentowania zwrotów (...)

Strona wniosła o potwierdzenie stanowiska, iż przyjęty przez nią sposób dokumentowania zwrotów towaru - na podstawie oryginalnego paragonu fiskalnego dokumentującego daną sprzedaż oraz paragonu niefiskalnego dokumentującego zwrot gotówki klientowi i opisem na odwrocie - jest prawidłowy.


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e

Porady prawne


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ewidencjonowanej za pomocą kas rejestrujących. Każda taka sprzedaż potwierdzana jest paragonem fiskalnym. Oryginał paragonu fiskalnego wydawany jest nabywcy. Klient ma przy tym prawo do zwrotu zakupionego towaru na podstawie oryginalnego paragonu fiskalnego.

W związku z powyższym Strona wniosła o potwierdzenie stanowiska, iż przyjęty przez nią sposób dokumentowania zwrotów towaru - na podstawie oryginalnego paragonu fiskalnego dokumentującego daną sprzedaż oraz paragonu niefiskalnego dokumentującego zwrot gotówki klientowi i opisem na odwrocie - jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady prowadzenia w/w ewidencji określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Należy podkreślić, iż pamięć fiskalna kasy rejestrującej stanowi urządzenie umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych programem pracy kasy bez możliwości ich zmiany lub likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia (§ 1 ust. 1 pkt 9 w/w rozporządzenia). Kasa rejestrująca, w szczególności jej pamięć fiskalna, jest więc skonstruowana w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję zewnętrzną, co oznacza, że dane raz wprowadzone do kasy - gdy transakcja zostanie zakończona wydrukiem paragonu fiskalnego, nie podlegają modyfikacji. Korekta obrotu i kwoty podatku należnego z tytułu danej transakcji jest możliwa jedynie przed wydrukiem paragonu, czyli przed zapisaniem danych w pamięci fiskalnej. Niemożność ingerencji w pamięć fiskalną kasy nie oznacza jednak braku możliwości korekty samej transakcji.

Jednocześnie obowiązujące przepisy o podatku od towarów i usług nie stanowią expressis verbis o możliwości korygowania sprzedaży (obrotu i kwot podatku należnego) zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Mając na uwadze, iż same kasy rejestrujące nie pozwalają na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej, tj. po wydrukowaniu paragonu, korekta taka winna być dokonywana przy wykorzystaniu innych urządzeń księgowych, tj. odrębnej ewidencji korekt. Takie też stanowisko wyrażone zostało w przytoczonym przez Stronę piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 10 stycznia 1994 r. nr PP7-7253/010/94. Ponadto fakt zwrotu towaru winien zostać potwierdzony zwrotem przez klienta oryginału paragonu fiskalnego wydanego mu w momencie dokonania sprzedaży stosownie do § 5 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów. Drukowanie dodatkowo paragonu niefiskalnego w celu udokumentowania zwrotu gotówki klientowi, o ile wydruk takiego paragonu jest dopuszczony programem pracy kasy do druku stosownie do § 1 pkt 15 in fine rozporządzenia, nie uchybia w/w warunkom. Należy bowiem w tym miejscu wskazać, iż zgodnie z w/w przepisem po fiskalizacji kasy mogą być z niej emitowane jedynie wydruki (dokumenty) niefiskalne niezawierające transakcji sprzedaży, dopuszczone programem pracy kasy do druku, poza paragonem fiskalnym, fakturą VAT i raportami fiskalnymi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika