Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników (...)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników Strona zostanie podzielona w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części jej majątku na nowozawiązaną spółkę z o.o. (spółka wydzielona) ? podział przez wydzielenie. W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w takim przypadku będzie jej oraz spółce wydzielonej przysługiwało - zgodnie z planem podziału - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługujące uprzednio spółce dzielonej, a pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o.,z dnia 11 października 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. iż spółce dzielonej (Stronie) oraz spółce powstałej w wyniku jej podziału przysługuje, zgodnie z planem podziału składników majątku, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługujące uprzednio dzielonej spółce, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

Porady prawne


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników Strona zostanie podzielona w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części jej majątku na nowozawiązaną spółkę z o.o. (spółka wydzielona) ? podział przez wydzielenie.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w takim przypadku będzie jej oraz spółce wydzielonej przysługiwało - zgodnie z planem podziału - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługujące uprzednio spółce dzielonej, a pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższy przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie ? także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (§ 2 w/w artykułu).

Z cytowanych przepisów wynika, iż w przypadku podziału osoby prawnej następuje sukcesja jej praw i obowiązków. Zakres sukcesji związany jest z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku. Warunkiem sukcesji jest, aby majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie ? także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego pragnie zauważyć, iż w ustawie ? Ordynacja podatkowa brak jest definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Brak jej także w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W związku z tym dla ustalenia, co należy rozumieć pod tym pojęciem, odwołać należy się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w których to zostało ono zdefiniowane. Na podstawie art. 4a pkt 4 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Niemniej wskazać w tym miejscu należy, iż w rozpatrywanym przypadku kluczowe znaczenie dla odliczenia podatku naliczonego mieć będzie moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego ustalony zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (vide art. 86 ust. 10 i następne). W sytuacji, gdy powstało (powstanie) ono przed podziałem spółki, wyłącznie uprawnionym do jego wykazania będzie (pozostanie) spółka dzielona. Natomiast jeżeli powstanie ono już po wydzieleniu nowej spółki, spółce tej przysługiwać będzie odliczenie, o ile pozostaje ono w związku z przydzielonymi jej składnikami majątku spółki dzielonej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika