Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej (...)

Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej zidentyfikowanymi na rzecz transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska stanowią wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zajmuje się handlem sprzętem RTV i swoje towary dostarcza do kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, kontrahenci Spółki są podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenach państw UE, w których mają siedziby. W ramach współpracy ze swoimi kontrahentami Spółka czasami dostarcza pewne partie towaru nieodpłatnie, głównie w celach marketingowych. Nieodpłatna dostawa dokumentowana jest fakturą zawierającą specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. Powyższa faktura zawiera wszystkie elementy faktury VAT wymaganej przepisami prawa, w tym także numer identyfikacji właściwy dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nabywcy towarów oraz numer VAT UE Spółki. Wystawiane są również dokumenty przewozowe przez przewoźnika dokonującego transportu towarów (CMR).

Porady prawne

Strona stoi na stanowisku, że dokonywane przez nią nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej zidentyfikowanymi na rzecz transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlega opodatkowaniu według stawki 0%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl ust. 2 art. 7 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego, przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków i organów stanowiących osób prawnych, członków spółdzielni,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 13 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Powyższy przepis w myśl ust. 2 pkt 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie przez Spółkę sprzętu do kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy są podatnikami podatku od wartości dodanej zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenach państw Unii Europejskiej, w których mają siedziby. stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 42 ust. 1 w/w ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie do art. 42 ust. 3 w/w ustawy, dowodami o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie sprzętu RTV należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 % przy spełnieniu warunków określonych w w/cyt. art. 42.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika