Czy otrzymane od dostawcy towarów upusty o charakterze 'stock protection' oraz upusty polegające na (...)

Czy otrzymane od dostawcy towarów upusty o charakterze 'stock protection' oraz upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty za każdy sprzedany w danym miesiącu egzemplarz konkretnego typu maszyny wlicza się do obrotu?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona otrzymuje od dostawcy towarów z Niemiec noty uznaniowe będące wsparciem finansowym tj.

1. upusty o charakterze 'stock protection' polegające na obniżeniu ceny zakupionych wcześniej u dostawcy towarów znajdujących się w magazynie Strony w momencie obniżenia przez dostawcę cen tych towarów

Porady prawne

2. upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty za każdy sprzedany w danym miesiącu egzemplarz konkretnego typu maszyny

Zdaniem Spółki w/w dopłaty powinny być traktowane jak rabat ponieważ ich wypłata prowadzi do obniżenia wartości zakupionych u dostawcy towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania sie od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z powyższego przepisu art. 29 ust. 1 wynika, że podstawę opodatkowania stanowi w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wszystko co stanowi płatność, która za nie została otrzymana lub ma być za nią otrzymana przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy łącznie z dotacjami związanymi bezpośrednio z ceną tych transakcji.

Stosownie do art. 29 ust. 4 w/w ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Należy zauważyć, iż w przypadku gdy wypłacona kwota jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

W związku z powyższym otrzymywane przez Spółkę upusty o charakterze 'stock protection' polegające na obniżeniu ceny zakupionych wcześniej u dostawcy towarów znajdujących się w magazynie Strony w momencie obniżenia przez dostawcę cen tych towarów oraz upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty za każdy sprzedany w danym miesiącu egzemplarz konkretnego typu maszyny stanowią rabat, o którym mowa wyżej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika