Czy nieodpłatne przekazanie działek stanowi dostawę towarów?

Czy nieodpłatne przekazanie działek stanowi dostawę towarów?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy jako organ reprezentujący Miasto Stołeczne Warszawa zamierza nieodpłatnie przekazać Skarbowi Państwa udziały w prawie własności działek nabyte zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 87 ze zm.). Ponadto Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy jako organ reprezentujący w tym zakresie Skarb Państwa zamierza przekazać nieodpłatnie Miastu Stołecznemu Warszawa działki, które Skarb Państwa nabył na podstawie Dekretu z dnia 26.10.1945r. o własności użytkowania gruntów na terenie m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50 poz. 279). W obu przypadkach nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem w/w działek. Zdaniem Strony nieodpłatne przekazanie przedmiotowych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów o odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2. eksport towarów

3. import towarów

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 w/w ustawy).

W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie działek nie stanowi dostawy towarów pod warunkiem, że przy ich nabyciu podatnik nie miał prawa od odliczenia podatku naliczonego. Zatem w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powyższe przepisy należy stwierdzić, iż przekazanie przedmiotowych nieruchomości w formie darowizny nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu w/cyt. przepisów ustawy o VAT i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika