Czy nieodpłatne przekazanie uprawnień do ulgowych świadczeń przejazdowych pracownikom, emerytom, (...)

Czy nieodpłatne przekazanie uprawnień do ulgowych świadczeń przejazdowych pracownikom, emerytom, rencistom oraz dzieciom pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 7%?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest jednym z pracodawców zrzeszonych w Związku Pracodawców Kolejowych. W dniu 2 grudnia 2002r. został zawarty Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Pracodawców Zrzeszonych w Związku Pracodawców Kolejowych (dalej nazywany: Układem). Zgodnie z w/w Układem pracodawca jest obowiązany wykupić uprawnienia do ulgowych świadczeń przejazdowych dla zatrudnionych pracowników, emerytów i rencistów pobierających stosowne świadczenia, a także dla dzieci własnych pracowników oraz dzieci przysposobionych przez pracowników. Pracodawca wykupuje uprawnienia do ulgi: 99% - dla pracowników, emerytów i rencistów, 80% - dla dzieci pracowników. Spółka nabywa uprawnienia do ulgowych świadczeń przejazdowych od PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o. W fakturze potwierdzającej nabycie powyższych uprawnień zastosowana jest 7% stawka VAT. Symbol PKWiU podany na fakturze to 60.10.1. Spółka dokonuje pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z przedmiotowych faktur. Czynność nieodpłatnego przekazania przedmiotowych uprawnień przejazdowych Spółka dokumentuje fakturą wewnętrzną zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Zdaniem Spółki nieodpłatne przekazanie uprawnień do ulgowych świadczeń przejazdowych pracownikom, emerytom, rencistom oraz dzieciom pracowników podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W powołanym wyżej załączniku wymienione są w poz. 141 'Usługi w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich międzymiastowych' o symbolu PKWiU 60.10.1.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka nabywa uprawnienia do ulgowych świadczeń przejazdowych od innego podmiotu będącego przewoźnikiem kolejowym.

Naczelnik tut. Urzędu znajduje się w posiadaniu opinii klasyfikacyjnej wydanej przez Sekretariat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego nr SP-16-5672/KU-141/2005 z dnia 15.09.2005r. z której wynika, iż sprzedaż przez przewoźnika kolejowego upoważnień do ulgowych przejazdów w pociągach pasażerskich nie jest usługą odrębnie klasyfikowaną i mieści się w zakresie grupowania PKWiU 60.10.11 'Przewozy kolejowe międzymiastowe pasażerskie' - wg PKWiU z 2004r.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze powołaną wyżej opinię Głównego Urzędu Statystycznego, należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie uprawnień do ulgowych świadczeń przejazdowych pracownikom, emerytom, rencistom oraz dzieciom pracowników podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika