Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania (...)

Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego w zakresie finansowania. Jedną z form finansowania podmiotów przez Spółkę jest nabywanie (obejmowanie) dłużnych papierów wartościowych. W praktyce możliwe są dwa sposoby realizacji wynagrodzenia za świadczone usługi pośrednictwa finansowego. Pierwszym sposobem jest uzyskanie odsetek od tak zwanych kuponowych dłużnych papierów wartościowych lub dyskonta od tak zwanych zero-kuponowych dłużnych papierów wartościowych przed terminem ich wykupu przez emitenta. W tym drugim przypadku dodatnia różnica pomiędzy ceną zbycia a ceną zakupu (objęcia) dłużnego papieru wartościowego stanowi dla Spółki wynagrodzenie za finansowanie emitenta (dłużnika) w okresie posiadania przez Spółkę dłużnego papieru wartościowego. W dalszej części pisma Spółka dokonała kwalifikacji przedmiotowych czynności nabywania (obejmowania) i zbywania dłużnych papierów wartościowych jako świadczenie usług pośrednictwa finansowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przypadku nabywania i zbywania przez Spółkę dłużnych papierów wartościowych, obrotem VAT jest zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych, rozumiany jako nadwyżka ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu. Spółka wskazuje, iż w przypadku zbycia dłużnych papierów wartościowych przed terminem ich wykupu, obrotem powinno być wynagrodzenie za finansowanie emitenta. Zbywając dłużne papiery wartościowe Spółka kończy wykonywanie usług pośrednictwa finansowego - finansowania emitenta - które kontynuowane będą przez kolejny podmiot nabywający papiery wartościowe. W ocenie Podatnika o prawidłowości powyższego podejścia świadczy ten sam cel oraz zbliżony charakter uzyskiwanych korzyści, tak w przypadku posiadania dłużnych papierów wartościowych do czasu ich wykupu przez emitenta (odsetki, dyskonto), jak i w przypadku ich wcześniejszej sprzedaży (osiągnięcie zysku). Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mamy bowiem do czynienia z usługą pośrednictwa finansowego, dla której wartość podstawy opodatkowania powinno stanowić wynagrodzenie (odsetki, dyskonto lub zysk ze sprzedaży) uzyskane za finansowanie emitenta.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl natomiast art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przepis ten dotyczy również usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych. Wskazać należy, że decydujące znaczenie w sprawie ma charakter przedmiotowych usług kwalifikowanych jako usługi pośrednictwa finansowego, które niewątpliwie stanowią formę finansowania.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych podstawą opodatkowania (obrotem) w podatku od towarów i usług będzie zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych, rozumiany jako nadwyżka ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu. Zysk ten stanowi bowiem wynagrodzenie, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika