Zapytanie Spółki odnosi się do możliwości dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych środków (...)

Zapytanie Spółki odnosi się do możliwości dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych w okresie 01.05.2004r. - 31.12.2004r. oraz w 2005r. w oparciu o rzeczywisty wskaźnik wyliczony po zakończeniu 2004r. i 2005r.?


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e

Porady prawne


Spółka wykonuje czynności, w związku z którymi przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo jej nie przysługuje. Proporcja ustalona na 2005r. została wyliczona na podstawie obrotu osiągniętego w 2004r. i wynosiła 97 % natomiast proporcja rzeczywista ustalona po zakończeniu roku podatkowego 2005r. została ustalona na poziomie 99 %. Zapytanie Spółki odnosi się do możliwości dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych w okresie 01.05.2004r. - 31.12.2004r. oraz w 2005r. w oparciu o rzeczywisty wskaźnik wyliczony po zakończeniu 2004r. i 2005r. Jednocześnie ze względu, że różnica nie przekracza 2 punktów procentowych Podatnik nie dokonuje korekty w odniesieniu do zakupów innych niż zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych W stosunku natomiast do tych zakupów Strona dokonała korekty wg współczynnika 100 %.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4, a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. Natomiast zgodnie z ust. 2 cyt. przepisu w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Powyższe brzmienie art. 91 ust. 1 i 2 zostało nadane odpowiednio przez art. 1 pkt 25 lit. a i b ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 90 poz. 756 ).

Zgodnie z art. 6. ust. 1 cyt. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw przepis art. 1 pkt 25 lit. a ma zastosowanie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych od dnia wejścia w życie ustawy. Jednocześnie ust. 2 w/w przepisu stanowi, że  do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych po dniu 30 kwietnia 2004 r. lecz przed dniem wejścia w życie ustawy, mają zastosowanie przepisy art. 91 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1 ( ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ) w brzmieniu dotychczasowym. Zgodnie więc z w/w przepisami do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych w okresie od 01.05.2004r. do 31.05.2005r. stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.). w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 cyt. ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r. w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 w/w ustawy stosuje się odpowiednio. Natomiast przepis ust. 1 tego artykułu stanowi, że korekty nie dokonuje się jeśli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Sporządzenie korekty rocznej należy rozpatrywać w dwóch aspektach:Spółka w w swoim wniosku stwierdziła, że rzeczywista proporcja za 2005r. wynosi 99 % , natomiast Spółka dokonywała odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji 97 %. W związku z powyższym do towarów i usług zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, zakupionych w okresie styczeń - maj 2005r. należy stosować w/w przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r.

Jeśli natomiast chodzi o środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nabyte po 01.06.2005r. to trzeba sie odwołać do zasad określonych w ustawie o VAT w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2006r. W ustawie tej przewidziano odmienne reguły dla korekty kwot podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, które zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Aby uniknąć dysproporcji, jakie mogłyby wystąpić na skutek uwzględnienia w proporcji tylko transakcji dokonanych w ciągu jednego roku, podczas gdy zakupiony majątek trwały jest zwykle wykorzystywany w działalności podatnika w okresie co najmniej kilkuletnim, wydłużono obowiązkowy okres dokonywania korekty dla ruchomych środków trwałych przez 5 lat, natomiast dla nieruchomości przez lat 10 począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytku - art. 91 ust. 2 ustawy o VAT. Roczna korekta w takim przypadku dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich wytworzeniu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wartość początkowa takich srodków trwałych musi przekraczać 15 000,00zł.

W myśl. art. 91 ust. 1 cyt. ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik obowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że proporcja ustalona na 2005r. ma podstawie okresu 05-12/2004r. wynosiła 97 %. Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1) przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2) nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W tym miejscu należy stwierdzić, że pierwotne rozliczenie podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika właściwego dla poprzedniego roku podatkowego trzeba uznać za wstępne, natomiast kwota podatku odliczonego w ten sposób powinna być, jak to wskazano w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, odpowiednio skorygowana, gdy znana jest już wysokość współczynnika obliczona dla zakończonego roku podatkowego. Korekta podatku naliczonego w związku z zakupem majątku trwałego dokonywana w ciągu 5 lub 10 lat opiera się na rzeczywistym współczynniku obliczonym każdorazowo dla zakończonego roku podatkowego.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy ustawy o VAT, Spółka ma prawo do dokonania korekty podatku naliczonego w oparciu o rzeczywisty wskaźnik obliczony na zakończenie roku podatkowego, jednakże musi się to odbywać zgodnie z przepisami przywołanymi wyżej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stany faktycznego przedstawionego we wniosku oraz prawnego obowiązującego w momencie wydania interpretacji.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika