Czy oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów (...)

Czy oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów o VAT?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.04.2007r. o udzielenie pisemnej, interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia: -

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona pobiera opłaty z tytułu użytkowania wieczystego od użytkowników nieruchomości:oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004r.oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004r., dla których po 1 maja 2004r. nastąpiło zbycie przez dotychczasowego użytkownika prawa użytkowania wieczystego na rzecz innego użytkowania wieczystego.W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem czy użytkowanie wieczyste nieruchomości jest dostawą towarów na gruncie ustawy o VAT, a więc pobierane przez Stronę opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego od nieruchomości:oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004r. - nie podlegają ustawie o VAToddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004r., a po tej dacie dotychczasowy użytkownik zbył prawo użytkowania na rzecz innego użytkownika wieczystego- nie podlegają ustawie o VAT - w przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste po 1 maja 2004r. - podlegają ustawie o VAT

Według Strony oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów o VAT. Z uwagi na fakt, iż wszystkie nieruchomości od których w chwili obecnej Strona pobiera opłaty za wieczyste użytkowanie, zostały oddane w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004r., pobierane przez Stronę opłaty nie podlegają przepisom obowiązującej ustawy o VAT. Fakt zbywania przez dotychczasowych użytkowników wieczystych ich prawa użytkowania wieczystego na rzecz innych użytkowników wieczystych pozostaje bez wpływu na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług z tytułu użytkowania wieczystego, ponieważ fakt oddania gruntu w wieczyste użytkowanie nastąpił przed 1 maja 2004r. Opodatkowaniu VAT podlegać powinny jedynie opłaty od gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste po 1 maja 2004r.Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:1)przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;2)wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;3)wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;4)wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;5)ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z najnowszą linią orzecznictwa (uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007r. Sygn. akt I FPS 1/06) oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, pomimo że stanowi prawo na rzeczy cudzej, to jednak daje użytkownikowi wieczystemu uprawnienia do rozporządzania rzeczą w sposób zbliżony do właściciela, a w związku z tym czynność tą należy uznać za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem NSA definicja dostawy towaru, zawarta w art. 7 ust. 1 w/w ustawy, w sposób celowy oderwana została od pojęcia przeniesienia własności w cywilistycznym tego słowa znaczeniu.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2 -21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zatem co do zasady w przypadku dostawy towarów obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług powstaje w momencie wydania towaru nabywcy. W przypadku oddania gruntu w użytkowanie wieczyste momentem tym jest dzień dokonania wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa.

W opisanym stanie faktycznym oddanie gruntu, na którym znajdują się nieruchomości w użytkowanie wieczyste tj. wydanie towaru nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Zaznaczyć należy, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisów, obowiązującej przed tą datą ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Zatem w chwili wydania towaru przez Stronę, czynność ta nie mieściła się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Mimo więc, że opłaty z tytułu zawartej umowy płacone są w momencie obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którą przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu, to w takim przypadku opłaty te nie mogą być objęte podatkiem wynikającym z przepisów tej ustawy.

W związku z tym, mając na uwadze w/w przepisy, opłaty roczne z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli wydanie towaru nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Natomiast jeżeli wydanie towaru nastąpiło po 1 maja 2004r. opłaty te podlegają opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika