Czy emisja obligacji przez Stronę celem pozyskania dodatkowego kapitału podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy emisja obligacji przez Stronę celem pozyskania dodatkowego kapitału podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia ł997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy emisja obligacji przez Stroną celem pozyskania dodatkowego kapitału podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona jest firmą działającą na rynku finansowym. Celem działalności jest wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw poprzez innowacyjne i elastyczne, dopasowane do indywidualnych potrzeb formy inwestowania kapitałowego. Jednocześnie w ramach umów zawartych w latach 2001-2002 Strona poza głównym przedmiotem działalności gospodarczej, objęła obligacje wyemitowane przez inne podmioty obrotu gospodarczego, na zasadach określonych ustawa z dnia 29 czerwca 1995r. o obligacjach. Powyższe nastąpiło w oparciu o zawarte umowy o emisji i objęciu obligacji. Dodatkowo Strona zawarła kilka umów, w ramach których sama wyemitowała obligacje celem pozyskania kapitału.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2)eksport towarów,3)import towarów,4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym w myśl art. 2 ust. 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się w myśl art. 8 ust. 1 ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,2)zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności łub sytuacji,3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej łub podmiotu działającego w jego imieniu lub pod nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ww. przepisy określają tzw. przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, określającym tzw. podmiotowy zakres opodatkowania, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje przy tym w myśl ust. 2 ww. artykułu wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynność w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dła celów zarobkowych.

Łącznie zacytowane przepisy określają - co do zasady - zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Na ich podstawie opodatkowaniu podlega więc każde świadczenie, stanowiące dostawę towarów albo świadczenie usług, dokonywane przez podatnika w ww. rozumieniu.Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iź emisja obligacji przez Stronę jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie..Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dła Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § ł i 2 ustawy-Ordynacjapodatkowa).Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania (art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt 1 -ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika