Czy dokonana zmiana wyłącznie elementów dodatkowych faktury (e-faktury) nie nakłada na Stronę obowiązku (...)

Czy dokonana zmiana wyłącznie elementów dodatkowych faktury (e-faktury) nie nakłada na Stronę obowiązku wystawiania faktury korygującej zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. iż dokonana zmiana wyłącznie elementów dodatkowych faktury (e-faktury) nie nakłada na Stronę obowiązku wystawiania faktury korygującej zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, Naczelnik Urzędu Skarbowego ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Strona wystawia i przesyła na rzecz kontrahenta faktury w formie elektronicznej (e-faktury). Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie e-faktur Strona jak i kontrahent dokonując wymiany przedmiotowych e-faktur korzystają z systemu wymiany danych elektronicznych. Strona również zawarła z kontrahentem ?Porozumienie o współpracy w zakresie EDI (Electronic Data Interchange). W praktyce Strona przesyła do kontrahenta jeden e-komunikat zawierający:obowiązkowe elementy faktury VAT (stanowiące e-fakturę), o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur orazinne, dodatkowe informacje, np. numer zamówienia (będący podstawą dostawy określonej partii towarów), numer hali sprzedaży kontrahenta, do której dany towar został dostarczony itp.

Przesłanie w e-komunikacie obowiązkowych elementów faktury jest wymagane zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Zaś przesłanie informacji dodatkowych pozwala na prawidłowe zidentyfikowanie przez kontrahenta określonej dostawy towarów.Na podstawie zawartej umowy Strona za moment wystawienia danej e-faktury uznaje moment, w którym e-faktura ostatecznie opuszcza jej system komputerowy. Z kolei za moment otrzymania danej e-faktury kontrahent uznaje moment, w którym e-faktura zostanie zaksięgowana w jego systemie. Sposób funkcjonowania systemu nie pozwala jednak na zaksięgowanie przez kontrahenta e-faktury, która została przesłana w formie e-komunikatu zawierającego jakikolwiek błąd lub niezgodność, w tym również w sytuacji, gdy niezgodność dotyczy tej części e-komunikatu, która zawiera informacje dodatkowe. Strona otrzymuje okresowo tzw. ?raport podsumowujący? zawierający wykaz przesłanych przez Stronę e-faktur, które z powodu niezgodności nie zostały zaakceptowane przez kontrahenta (tj. nie trafiły do systemu księgowego).

W zależności od charakteru danych (informacji), których dotyczą przedmiotowe niezgodności Strona przyjmuje odpowiedni sposób postępowania. W przypadku, gdy wysłana do kontrahenta e-faktura zawiera niezgodności w danych, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, Strona wystawia fakturę korygującą w formie papierowej zawierającą odpowiednią adnotację, iż dotyczą odpowiednich faktur wystawionych w formie elektronicznej.

Natomiast w przypadku dodatkowych informacji, niewymienionych w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, jak np. numer zamówienia Strona dokonuje uzupełnienia lub poprawienia danej informacji i ponownie wysyła cały e-komunikat. Poprawiony dokument może być wysłany do kontrahenta w formie papierowej (wydruk) lub elektronicznej. Używany przez Stronę zgodnie z umową system nie pozwala bowiem na odrębne wysłanie jedynie tych elementów e-komunikatu, które stanowią wyłącznie informacje dodatkowe bez wysłania pozostałych (tj. obligatoryjnych danych e-faktury).

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż dokonana zmiana wyłącznie elementów dodatkowych faktury (e-faktury) nie nakłada na Stronę obowiązku wystawiania faktury korygującej zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur.

Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, tj. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

W związku z powyższym zmiana wyłącznie elementów dodatkowych e-faktury, tj. numer zamówienia (będący podstawą dostawy określonej partii towarów), numer hali sprzedaży kontrahenta, do której dany towar został dostarczony itp., nie wymienionych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, nie powoduje obowiązku wystawienia e-faktury korygującej. Należy wystawić notę korygującą w formie elektronicznej.

Ponadto należy zauważyć,iż w myśl § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. 2005 r. Nr 133, poz. 1119) faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawionych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie, o ile nie zaistnieją sytuacje wymienione w § 5 pkt 2.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika