Czy w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - obowiązek podatkowy (...)

Czy w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z 12 września 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. odnośnie potwierdzenia stanowiska, iż w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

Porady prawne

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Spólka wnioskiem z dnia 12 września 2005r. (wpływ do tut Urzędu dnia 13 września 2005r.) zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego. Naczelnik tut. Urzędu postanowieniem z dnia 25 listopada 2005r. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie powołując się na art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, który to przepis uzależnia obowiązek udzielenia interpretacji od spełnienia warunku negatywnego, polegającego na braku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej albo postępowania przed sądem administracyjnym, toczących się w indywidualnych sprawach podatnika. W związku z tym, iż w dniu 03.11.2005r. wobec Spółki zostało wszczęte postępowanie kontrolne w zakresie sprawdzenia prawidłowości rozliczenia z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług, Naczelnik tut. Urzędu odmówił wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji. Na postanowienie organu pierwszej instancji Spółka złożyła zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowieniem z dnia 10.03.2006r. utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14.04.2006r. Spółka wniosła o uchylenie postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jak i poprzedzające je postanowienie Naczelnika tut. Urzędu.

Z przedstawionego we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne w zakresie telefonii komórkowej jako operator sieciXXX. Spółka dokonuje importu usług niematerialnych, tzn. zakupuje licencje i prawa majątkowe do programów komputerowych w krajach Unii Europejskiej. W wielu przypadkach zagraniczny kontrahent żąda zapłaty części, a nawet całej ceny zanim zostanie wykonana usługa (tj. przed datą udostępnienia możliwości korzystania z programu komputerowego). Wówczas Spółka dokonuje płatności z góry w formie zaliczki lub przedpłaty.

Zdaniem Spółki miejscem świadczenia w przypadku nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji jest terytorium Polski, a tym samym Spółka ma obowiązek naliczyć i odprowadzić podatek należny. Spółka stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji -powstaje w momencie dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust.1. W stosunku do importu usług zastosowanie ma art. 19 ust. 19, zgodnie z którym przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz 14-16 stosuje się odpowiednio.

W przypadku dokonania całości lub części zapłaty dotyczącej importu usług -nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - odpowiednie zastosowanie znajduje art. 19 ust. 13 pkt 9 w/w ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Uwzględniając powyższe przepisy stwierdzić należy, iż w opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy -Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika