- 'czy zgodnie z art.8 nowelizacji, ulga na złe długi dotyczy wierzytelności, które (...)

- 'czy zgodnie z art.8 nowelizacji, ulga na złe długi dotyczy wierzytelności, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po dacie wejścia w życie nowelizacji tj. po 1 czerwca 2005r.'?, - 'czy warunek świadczenia usługi podmiotowi nie będącemu w trakcie postępowania upadłościowego oraz w likwidacji dotyczy tylko momentu dostarczenia usługi i nie ma charakteru następczego, to jest późniejsze rozpoczęcie postępowania upadłościowego bądź likwidacji nie wpływa na uprawnienie Spółki'?, - 'czy zgodnie z art.89a ust.1 wierzytelnościami, o których mowa w przywołanym przepisie są wszystkie wierzytelności wymienione w art.16 ust.2 ustawy o CIT

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 sierpnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.:

- 'czy zgodnie z art.8 nowelizacji, ulga na złe długi dotyczy wierzytelności, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po dacie wejścia w życie nowelizacji tj. po 1 czerwca 2005r.'?,

- 'czy warunek świadczenia usługi podmiotowi nie będącemu w trakcie postępowania upadłościowego oraz w likwidacji dotyczy tylko momentu dostarczenia usługi i nie ma charakteru następczego, to jest późniejsze rozpoczęcie postępowania upadłościowego bądź likwidacji nie wpływa na uprawnienie Spółki'?,

Porady prawne

- 'czy zgodnie z art.89a ust.1 wierzytelnościami, o których mowa w przywołanym przepisie są wszystkie wierzytelności wymienione w art.16 ust.2 ustawy o CIT'?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

U z a s a d n i e n i e

W dniu 25.08.2005r. do Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wpłynął wniosek Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Postanowieniem znak 1471/NUR1/443-451/05/AP z dnia 18.11.2005r. Naczelnik tut. Urzędu w zakresie podatku od towarów i usług postanowił odmówić wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższym zakresie. Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowieniem nr 1401/HTI/4407/14-179/05/AŁ z dnia 10.03.2006r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji. Na w/w postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem III SA/Wa 18/07 z dnia 08.05.2007r. (data wpływu prawomocnego wyroku: 07.08.2007r.) uchylił w/w postanowienia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne w zakresie telefonii komórkowej. Sprzedaż usług zgodnie z przepisami prawa podatkowego jest dokumentowana fakturami VAT. Spółka rozpoznaje przychód należny na zasadach określonych w art 12 ust.3d pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej ustawą o CIT, czyli w dacie upływu terminu płatności określonego w umowie. Niestety niektórzy odbiorcy faktur nie regulują należności w terminie powodując w ten sposób powstanie w Spółce ?złego długu?. W dniu 01.06.2005r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT (Dz.U. Nr 90, poz.756) zwana dalej ?nowelizacją?, w której ustawodawca wprowadził dodatkowy Rozdział 1a ?Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności? składający się z art.89a i art.89b. Nowelizacja ustawy wprowadziła możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wierzytelność zostanie uznana za nieściągalną.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniami:

1.?Czy zgodnie z art.8 nowelizacji, ulga na złe długi dotyczy wierzytelności, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po dacie wejścia w życie nowelizacji tj po 1 czerwca 2005r.??

2.?Czy warunek świadczenia usługi podmiotowi nie będącemu w trakcie postępowania upadłościowego oraz w likwidacji dotyczy tylko momentu dostarczenia usługi i nie ma charakteru następczego, to jest późniejsze rozpoczęcie postępowania upadłościowego bądź likwidacji nie wpływa na uprawnienie Spółki ??

3.?Czy zgodnie z art.89a ust.1 wierzytelnościami, o których mowa w przywołanym przepisie są wszystkie wierzytelności wymienione w art.16 ust.2 ustawy o CIT??

Zdaniem Spółki ?ulga na złe długi? dotyczy wierzytelności, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po 1 czerwca 2005r. W odniesieniu do drugiego zapytania Strona stoi na stanowisku, iż późniejsze rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego nie powoduje, iż wierzytelności nie mogą zostać objęte ?ulgą na złe długi?. Ponadto Wnioskodawca w odniesieniu do trzeciego pytania nie ma wątpliwości, iż konstrukcją ulgi na złe długi można objąć wszystkie wierzytelności odpisane jako nieściągalne, stanowiące koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Za moment powstania wierzytelności należy uznać moment powstania pomiędzy stronami stosunku zobowiązaniowego. W świetle art.353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.) zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Zatem zobowiązanie to stosunek prawny polegający na tym, że jedna osoba (wierzyciel) jest uprawniona do żądania spełnienia świadczenia, natomiast druga (dłużnik) obowiązana jest to świadczenie spełnić ( powyższe uprawnienie wierzyciela określa się jako wierzytelność, a obowiązek dłużnika jako dług).

Zgodnie z art.8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz.756), przepisy art.89a i art.89b ustawy o VAT mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tj. od 1 czerwca 2005r., a zatem w przypadku usług udokumentowanych fakturami wystawionymi po dniu 31.05.2005r.

Nowelizacją ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. (Dz.U. Nr 90, poz.756) wprowadzono do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) nową kategorię określaną popularnie jako ulga 'za złe długi'. Umożliwia ona odliczanie VAT niezapłaconego przez kontrahenta podatnika. Zasady korzystania z tzw. ulgi za złe długi zostały określone w dodanym do ustawy z dnia 11 marca 2004r. rozdziale 1a (art.89a i art.89b) dotyczącym rozliczania podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

Zgodnie z art.89a ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust.2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Art.89a ust.2 stanowi, iż przepis ust.1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki :

1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

4) wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte;

5) od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nieupłynęło 5lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura;

6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Jak wynika ze wskazanych wyżej przepisów w sytuacji, gdy spełnione są warunki z art.89a ust.2 a podatnik posiada stosowne dokumenty urzędowe, które uprawdopodobniają, że wierzytelność jest nieściągalna, może on dokonać korekty podatku należnego na zasadach określonych w ust.3-7 w/w art.89a.

Przepisów ust. 1-6 nie stosuje się, jeżeli pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art.32 ust.2-4.Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., nr 54, poz.654 ze zm.) odpisanie wierzytelności jako nieściągalne dokonuje się w postaci odpisu aktualizacyjnego zaliczanego w koszty uzyskania przychodu. Dokonanie takiego odpisu umożliwia Podatnikowi skorzystanie z ulgi zawartej w art.89a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art.16 ust.2 w związku z ust.1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., nr 54, poz.654 ze zm.), za wierzytelności odpisane jako nieściągalne uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:

1)postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo

2)postanowieniem sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłaconego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub

b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit.a), lub

c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty

Jak wynika z art.16 ust.1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelności odpisanych jako nieściągalne nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art.12 ust.3 w/w ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

W związku z powyższym podatnik ma prawo do skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku spełnienia wszystkich warunków wynikających z cytowanego wyżej art.89a ustawy o VAT jako nieściągalne oraz gdy dostawa towaru lub świadczenie usługi było dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny niebędącego w danym momencie w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Rozpoczęcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego po tym zdarzeniu nie będzie miało wpływu na prawo Spółki do skorygowania podatku.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika