'czy moment dokonania korekty określony w przepisie art.89a ust.2 pkt 3 jest to moment sporządzenia (...)

'czy moment dokonania korekty określony w przepisie art.89a ust.2 pkt 3 jest to moment sporządzenia odpowiedniego dokumentu wewnętrznego w Spółce stwierdzającego zrealizowanie czynności związanych ze skorzystaniem z ulgi na złe długi'?,

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 sierpnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.'czy moment dokonania korekty określony w przepisie art.89a ust.2 pkt 3 jest to moment sporządzenia odpowiedniego dokumentu wewnętrznego w Spółce stwierdzającego zrealizowanie czynności związanych ze skorzystaniem z ulgi na złe długi'?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

Porady prawne

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 25.08.2005r. do Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wpłynął wniosek Spółka w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Postanowieniem znak 1471/NUR1/443-451/05/AP z dnia 18.11.2005r. Naczelnik tut. Urzędu w zakresie podatku od towarów i usług postanowił odmówić wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższym zakresie. Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowieniem nr 1401/HTI/4407/14-179/05/AŁ z dnia 10.03.2006r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji. Na w/w postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem III SA/Wa 18/07 z dnia 08.05.2007r. (data wpływu prawomocnego wyroku: 07.08.2007r.) uchylił w/w postanowienia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne w zakresie telefonii komórkowej. Sprzedaż usług zgodnie z przepisami prawa podatkowego jest dokumentowana fakturami VAT. Spółka rozpoznaje przychód należny na zasadach określonych w art 12 ust.3d pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej ustawą o CIT, czyli w dacie upływu terminu płatności określonego w umowie. Niestety niektórzy odbiorcy faktur nie regulują należności w terminie powodując w ten sposób powstanie w Spółce ?złego długu?. W dniu 01.06.2005r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT (Dz.U. Nr 90, poz.756) zwana dalej ?nowelizacją?, w której ustawodawca wprowadził dodatkowy Rozdział 1a ?Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności? składający się z art.89a i art.89b. Nowelizacja ustawy wprowadziła możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wierzytelność zostanie uznana za nieściągalną.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem:

1.?Czy momentem dokonania korekty określonej w przepisie art. 89a ust.2 pkt 3 jest moment sporządzenia odpowiedniego dokumentu wewnętrznego??

Zdaniem Spółki momentem dokonania korekty podatku należnego z tyt. ?ulgi na złe długi? jest sporządzenie dokumentu wewnętrznego po dopełnieniu wszystkich warunków wynikających z art.89a ust.2 oraz ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W przypadku spełnienia warunków określonych w art.89a ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535z późn. zm.) oraz gdy podatnik posiada stosowne dokumenty urzędowe, które uprawdopodobniają, że wierzytelność jest nieściągalna, może on dokonać korekty podatku należnego na zasadach określonych w ust.3-7 w/w art.89a .Zgodnie z art.89a ust.2 pkt 3 wyżej cyt. ustawy przepis ust.1 stosuje się w przypadku, gdy wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust.1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Przez dzień dokonania korekty podatku należnego, o którym mowa w cyt. wyżej art.89a ust.2 pkt 3 należy rozumieć dzień sporządzenia odpowiedniego dokumentu wewnętrznego.Zarówno wierzyciel jak i dłużnik na dzień dokonania korekty podatku należnego muszą być zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Po spełnieniu warunków określonych w art.89a ust. 2 wyżej cyt. ustawy korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie, o którym mowa w ust.2 pkt 6 (art.89a ust.3).

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika