Czy dostawa towarów opisanych we wniosku, przeznaczonych do obsługi pasażerów w rejsach międzynarodowych (...)

Czy dostawa towarów opisanych we wniosku, przeznaczonych do obsługi pasażerów w rejsach międzynarodowych podlega opodatkowaniu stawką 0%?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że P. S.A. w ramach świadczonych usług transportu międzynarodowego nabywa towary przeznaczone do obsługi pasażerów w rejsach międzynarodowych. Do towarów tych należą:

- towary serwowane pasażerom odpłatnie bądź nieodpłatnie do bezpośredniej konsumpcji w rejsach międzynarodowych takie jak napoje alkoholowe i bezalkoholowe, słodycze, pieczywo i inne wyroby spożywcze,

Porady prawne

- towary przeznaczone do sprzedaży podróżnym na pokładach samolotów w rejsach międzynarodowych do krajów trzecich takie jak: napoje alkoholowe, batony, czekolady,

- towary nie przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, służące do zapewnienia odpowiedniego standardu usługi transportu lotniczego, takie jak: zestawy sztućców, zastawa do podawania posiłków jednorazowego i wielokrotnego użytku, zestawy toaletowe dla podróżnych w rejsach dalekiego zasięgu, prasa krajowa i zagraniczna,

- inne towary kupowane i dostarczane na pokłady samolotów przekazywane nieodpłatnie podróżnym, takie jak: materiały reklamowe z logo , kosmetyki, biżuteria.

Zdaniem Spółki w/w towary uznać należy za towary służące zaopatrzeniu dla potrzeb lotnictwa cywilnego, zatem w stosunku do tych towarów powinna mieć zastosowanie 0% stawka podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 83 ust. ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych do wykonywania transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego, w myśl art. 83 ust. 3 w/w ustawy, należy rozumieć:

1. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

2. przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);

3. usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

W związku z powyższym należy zauważyć, iż w przypadku dostawy towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych do wykonywania transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Należy jednak zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definincji pojęcia 'zaopatrzenie'.

Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 9 'Ułatwienia' do ratyfikowanej Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1994r. (Dz.U. Z 2003r. Nr 146 poz. 1413 - Oświadczenie Rządowe z dnia 20 sierpnia 2003r. w sprawie mocy obowiązującej załączników do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944r.) przez zaopatrzenie należy rozumieć zaopatrzenie w artykuły z przenaczeniem do konsumpcji (towary, sprzedane lub niesprzedane, przeznaczone do konsumpcji przez pasażerów oraz załogę na pokładzie statku powietrzenego, oraz towary niezbędne dla ruchu i konserwacji statku powietrznego, włącznie z paliwem i smarami) oraz zaopatrzenie w artykuły do zbycia (artykuły przeznaczone na sprzedaż dla pasażerów oraz załogi statku powietrznego).

Wobec powyższego należy stwierdzić, że opisane we wniosku zarówno towary serwowane przez Spółkę pasażerom nieodpłatnie lub odpłatnie do bezpośredniej konsumpcji podczas rejsu, jak rownież towary przeznaczone do sprzedaży stanowią towary, o których mowa w powołanej definicji zaopatrzenia. Zatem do dostarczanych na pokłady statków powietrznych w/w towarów Strona winna zastosować stawkę podatku w wysokości 0%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika