Czy Spółka postępuje prawidłowo przyjmując za podstawę opodatkowania techniczny koszt wytworzenia (...)

Czy Spółka postępuje prawidłowo przyjmując za podstawę opodatkowania techniczny koszt wytworzenia znany w dacie wydania?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona przekazuje własne wyroby gotowe (soki i napoje owocowe) na cele związane z reprezentacją, reklamą w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej lub w związku z darowiznami na rzecz organizacji charytatywnych. W związku z wydaniem w/w towarów Spółka na bieżąco wystawia fakturę wewnętrzną ustalając podstawę opodatkowania jako koszt wytworzenia wyrobów znany Spółce w dacie wydania wyrobów tzw. techniczny koszt wytworzenia ustalony za dany miesiąc. Koszt ten dla produktów owocowych liczony jest jako suma kosztów materiałów bezpośrednich i robocizny oraz uzasadnionej części pośrednich kosztów produkcji, ustalonej przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Zdaniem Spółki postępuje ona prawidłowo przyjmując za podstawę opodatkowania techniczny koszt wytworzenia znany w dacie wydania.

Porady prawne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto w myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 29 ust. 10 w/w ustawy w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nieodpłatne przekazuje soki i napoje owocowe na cele związane z reprezentacją, reklamą w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej lub w związku z darowiznami na rzecz organizacji charytatywnych.

Znanym Spółce kosztem wytworzenia soków i napojów owocowych na dzień ich przekazania jest techniczny koszt wytworzenia ustalony za dany miesiąc.

Wobec powyższego stosownie do art. 29 ust. 10 ustawy o VAT w opisanym przypadku Strona za podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług winna przyjąć techniczny koszt wytworzenia w/w towarów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika