Czy Spółka ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usług gastronomicznych.

Czy Spółka ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usług gastronomicznych.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.04.2007r. (data wpływu do Urzędu 03.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona świadczy m. in. usługi krótkotrwałego zakwaterowania na rzecz osób fizycznych oraz firm, w tym świadczących usługi turystyczne. Usługi zakwaterowania świadczone są w wielu przypadkach łącznie z usługami gastronomicznymi. Spółka prowadzi własną działalność w zakresie usług gastronomicznych, ale również zakupuje takie usługi od firmy specjalistycznej. Posiłki te spożywane są przez gości hotelowych bezpośrednio w punkcie gastronomicznym lub są dostarczane do pokoi. Spółka refakturuje pełną wartość netto zakupionych posiłków oraz dolicza podatek od towarów i usług do tej ceny. Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usług gastronomicznych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się również do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugieb) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zauważyć należy, że w/cyt. przepis stanowi wyjątek od ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Nie będzie on miał jednak zastosowania jeżeli podatnik świadczy usługi tursytyki, a usługa gastronomiczna stanowi jej część. Jednocześnie należy stwierdzić, że przepis art. 88 ust. 4 dotyczy tylko usług gastronmicznych sklasyfikwoanych pod odpowiednim symbolem PKWiU. Nie odnosi się zaś do usług kateringowych, przy których nabyciu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny opisany we wniosku, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi na rzecz gości hotelowych usługami kateringowymi. Natomiast odliczenie z tytułu zakupu usług gastronomicznych będzie przysługiwało tylko w przypadku świadczenia przez Spółkę usługi turystyki opodatkowanej stawką 22%.

Jednocześnie należy zauważyć, że obowiązek właściwego sklasyfikowania danej czynności spoczywa na podatniku. W przypadku wątpliwości czy dana usługa jest usługą kateringową czy turystyki, podatnik może zwrócić się o pomoc w zaklasyfikowaniu do właściwego urzędu statystycznego.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika