Czy firma dobrze rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z (...)

Czy firma dobrze rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług przyjmowania i przeliczania utargów gotówkowych.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego z dnia 25.06.2007r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Sółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie zawartych umów, świadczy usługi przyjmowania i przeliczania utargów gotówkowych od podmiotów gospodarczych oraz dokonywania ich przelewów na rachunki bankowe. Zgodnie z zawartymi umowami, Strona przyjmuje od klientów utargi gotówkowe. Realizacja ostatniej czynności dokonywanej w ramach w/w usługi, tj. zrealizowanie przelewów na rachunki klientów następuje, najpóźniej następnego dnia roboczego po przyjęciu przez podatnika utargów.Z tytułu w/w czynności Spółce przysługuje wynagrodzenie w postaci procentowej prowizji od wartości dokonanych przelewów. Przedmiotowe wynagrodzenie przekazywane jest najpóźniej następnego dnia roboczego po otrzymaniu przelewu dokonanego przez Spółkę. Strony ustaliły, że rozliczenie przedmiotowych usług następuje za okresy miesięczne.Spółka tytułem świadczonych usług w terminie 7 dni od zakończenia miesiąca rozliczeniowego wystawia fakturę VAT na kwotę otrzymanych w danym okresie prowizji, powiększoną o kwotę należnego podatku od towarów i usług.Zdaniem podatnika obowiązek podatkowy z tytułu wykonania przedmiotowych czynności powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT, ale nie później niż 7 dnia od zakończenia przyjętego okresu rozliczeniowego.

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy firma dobrze rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług przyjmowania i przeliczania utargów gotówkowych .

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art.21 ust.1 Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, stosownie do art. 19 ust. 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Powyższy przepis koresponduje z art. 106 ustawy o VAT, z którego wynika, iż podatnicy podatku od towarów i usług, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniami określonymi w przepisie.

W świetle § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.

U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, a w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Powołany powyżej przepis ma zastosowanie wyłącznie do usług o charakterze ciągłym.

Zauważyć należy, iż pojęcie sprzedaży o charakterze ciągłym występujące w § 9 ust. 1 pkt 3 w/cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów nie jest zdefiniowane w przepisach regulujących podatek od towarów i usług. Pojęcie ?ciągłości? sprzedaży przyjmuje się zatem zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc je do zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie takie wytwarza stosunek prawny oznaczony terminem (dostawa, najem, dzierżawa, itd.) lub nim nie oznaczony. Charakter tego stosunku jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki ciągłe bądź okresowe. W ujęciu § 9 ust. 1 pkt 3 w/cytowanego rozporządzenia pojęcie to obejmuje więc świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż charakter świadczonych przez Spółkę usług przyjmowania i przeliczania utargów gotówkowych od podmiotów gospodarczych oraz dokonywania ich przelewów na rachunki bankowe, wypełnia kryteria pozwalające na zakwalifikowanie ich jako usługi ciągłe (realizacja usług dokonywana jest bowiem w sposób jednolity, zgodnie z zasadami określonymi w zawartej umowie, we wszystkich okresach ich realizacji mają stały i powtarzalny charakter). Ponieważ w stosunku do usług ciągłych okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, fakturę dokumentującą przedmiotowe usługi należy wystawić najpóźniej siódmego dnia od dnia wykonanie usługi, czyli od zakończenia miesiąca.Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi, jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia ( art. 14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika