Strona wnosi o potwierdzenie czy wystawiona nota korygująca powinna być potwierdzona podpisem wystawcy (...)

Strona wnosi o potwierdzenie czy wystawiona nota korygująca powinna być potwierdzona podpisem wystawcy faktury pierwotnej lub korygującej, czy też wystarczy posiadanie zwrotnego potwierdzenia jej odbioru?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 28.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do Spółki wpływają faktury VAT, które w treści zawierają pomyłki dotyczące np. : nazwy usługi, daty sprzedaży. Kontrahenci Spółki(sprzedawcy) nie odsyłają podpisanej kopii noty korygującej, zatrzymując ją u siebie lub zwracają niepodpisaną wraz z oryginałem. W obydwu przypadkach Spółka jest w posiadaniu tylko zwrotnego potwierdzenia jej odbioru przez sprzedawcę.

Strona wnosi o potwierdzenie czy wystawiona nota korygująca powinna być potwierdzona podpisem wystawcy faktury pierwotnej lub korygującej, czy też wystarczy posiadanie zwrotnego potwierdzenia jej odbioru?

Strona stoi na stanowisku, iż nota korygująca powinna być potwierdzona podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Zgodnie z §18 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.) nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Stosownie do §18 ust. 2 w/w rozporządzenia nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią.

Na podstawie §18 ust. 3 pkt 1 - 4 oraz ust. 4 w/w rozporządzenia nota korygująca powinna zawierać co najmniej numer kolejny i datę jej wystawienia, imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury, albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej, dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3, wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. Stosownie do § 18 ust.5 noty korygujące powinny zawierać wyrazy 'NOTA KORYGUJĄCA'.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę zacytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, że ustawodawca jednoznacznie określił w cyt/w § 18 ust.

4 rozporządzenia fakt, że nota korygująca powinna być potwierdzona podpisem wystawcy faktury pierwotnej lub korygującej. W tym też celu zgodnie z § 18 ust. 2 nota korygująca jest przesłana do wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią. Jednocześnie Naczelnik stoi na stanowisku, że nie można przyjąć zwrotnego potwierdzenia noty korygującej jako dokument wystarczający do dokonania sprostowania pomyłek, o których mowa w § 18 ust. 1 rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika