Czy odszkodowanie wynikające z Kodeksu pracy, wypłacone na podstawie zawartej ugody sądowej podlega (...)

Czy odszkodowanie wynikające z Kodeksu pracy, wypłacone na podstawie zawartej ugody sądowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła ze swoim pracownikiem ugodę sądową, w której zobowiązała się do wypłacenia odszkodowania w wysokości wynikającej z przepisów Kodeksu pracy.

Spółka stoi na stanowisku, iż ww. należności nie można traktować jako odszkodowania, które jest wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, zdaniem Spółki, określona w ugodzie kwota netto winna być powiększona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Porady prawne

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w obecnym brzemieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) nie istnieje przepis art. 21 ust. 3b, jednakże przedmiotu zapytania (odszkodowań) dotyczy art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy, a więc należy uznać, iż intencją Spółki było zapytanie o ten właśnie przepis.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym opodatkowaniu podlegają także kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody sądowej, ponieważ fakt wypłaty pozostaje w bezpośrednim związku ze stosunku pracy.

Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit 'g' ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych ugód. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są inne odszkodowania (inne niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 3, a więc inne niż te których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.

Spółka, w uzupełnieniu wniosku z dnia 01.03.2006r. wskazała, iż wysokość wypłaconej kwoty wynika z przepisów Kodeksu pracy. W związku z tym należy uznać iż przedmiotowe odszkodowanie jest odszkodowaniem wynikającym z przepisów odrębnych ustaw, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie ma do niego zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. 'g' ww. ustawy, zwolnienie nie ma zastosowania do odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

W związku z powyższym przedmiotowe odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc na Spółce będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze względu na fakt, iż kwota wynikająca z przedmiotowej ugody, jest określona w niej jako kwota netto, to w celu naliczenia i pobrania zaliczki na podatek, kwota brutto winna być odpowiednio wyższa.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia i odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego, a więc ocenie nie podlegały załączniki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika