Czy przy obliczaniu zaliczki na pdof od części wynagrodzenia ze stosunku pracy, któe stanowi wynagrodzenie (...)

Czy przy obliczaniu zaliczki na pdof od części wynagrodzenia ze stosunku pracy, któe stanowi wynagrodzenie z tytułu praw autorskich można stosować podwyższone koszty uzyskania przychodu (50%)?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka w umowach o pracę z niektórymi pracownikami dokonała podziału wynagrodzenia na dwie części: związaną ze standardowymi obowiązkami wynikającymi z zawartej umowy o pracę oraz część związaną z wykonywaniem prac, których efektem jest wykonywanie dzieł stanowiących przedmiot prawa autorskiego. Podział ten dotyczy pracowników na stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego szczebla związanych z działalnością handlową i dotyczącą rozwoju wiedzy, takich jak: menedżerowie ds. kluczowych klientów (w tym osoby na stanowiskach :account manager), menedżerowie sektorów klientów itd. Odzwierciedla on wykonywane przez tych pracowników prace o charakterze twórczym, których efektem jest powstanie: ofert i prezentacji handlowych, raportów, opracowań dotyczących przeprowadzonych prac rozwojowych i innych dokumentów o indywidualnym charakterze, które z kolei, zdaniem Spółki, kwalifikują się do grupy utworów, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Porady prawne

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż w stosunku do drugiej części wynagrodzenia, o której mowa powyżej, można zastosować koszty uzyskania przychodu wg stawki 50%.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Odrębne przepisy o których mowa to ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 80 z 2000r. poz. 904 ze zm.). Słuszne jest zatem stanowisko Spółki, iż w stosunku do wynagrodzeń osób które są twórcami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i uzyskują te przychody z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi, Spółka ma stosować 50% koszty uzyskania tych przychodów. W związku z tym, te przychody, które stanowią wynagrodzenie za przeniesienie przez osobę fizyczną na Spółkę praw do utworu w rozumieniu ww. ustawy, będą mogły skorzystać z 50% kosztów uzyskania.

Jednakże należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Art. 3 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych, zaś poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 tej ustawy należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich. Stosownie do tej definicji, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc w trybie wydawania interpretacji określonym w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik tut. Urzędu nie ma uprawnień do interpretowania tej ustawy. W związku z tym ocena, wyrażonych przez Spółkę opinii w zakresie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, leży poza zakresem uprawnień Naczelnika tut. Urzędu wyrażonym w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.

Reasumując, jeśli część przychodów ze stosunku pracy stanowi przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, to można przy obliczaniu należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zastosować do nich koszty uzyskania przychodów o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika