Czy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne mogą być w deklaracji PIT-11 wykazywane w kwotach (...)

Czy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne mogą być w deklaracji PIT-11 wykazywane w kwotach ujemnych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w liście płac za styczeń 2004r. rozliczyła dla jednej z pracownic zwolnienie lekarskie za okres 22.12.2003r.-31.12.2003r. Zwolnienie to zostało dostarczone Spółce po sporządzeniu ostatniej listy płac za grudzień 2003r. W związku z tym 10 dni zwolnienia lekarskiego zostało rozliczone w styczniu 2004r. Na styczniowej liście płac została potrącona kwota wynagrodzenia wypłaconego pracownicy nienależnie za okres 22.12.2003r.-31.12.2003r. W 2004r. zwrócono pracownicy nadpłacone w 2003r. składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Od 09.01.2004r. do 31.12.2004r. pracownica przebywała na bezpłatnym urlopie wychowawczym. W związku z tym na styczniowej liście płac powstała ujemna podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przypadku tej pracownicy styczniowa lista płac była jedyną sporządzoną w 2004r.

Porady prawne

Zdaniem Spółki kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są ujemne i w ujemnych kwotach należy je wykazać w informacji PIT-11 za 2004r.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska Spółki.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. 'b' ustawy z dnia 26.07,1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Art. 27b ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej na podstawie odrębnych przepisów w roku podatkowym przez płatnika.

W informacji PIT-11 składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne należy wykazać w wysokości w jakiej zostały one pobrane przez płatnika ze środków podatnika. W związku z tym, iż w 2003r. Spółka potrąciła składki to należy je wykazać w takiej wysokości w jakiej zostały pobrane. Fakt, iż składki po pobraniu okazały się być nienależne nie skutkuje koniecznością korygowania informacji PIT-11, gdyż ta informacja ma odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokości pobranych przez płatnika składek, a nie wysokości składek należnych. W związku z tym kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w informacji PIT-11 nie mogą przyjmować wartości ujemnych, gdyż nie ma możliwości pobrania ujemnej kwoty.

W przypadku zaś nienależnie pobranych prze Spółkę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ich zwrot stanowi dla pracownicy przychód ze stosunku pracy. Zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne za 2003r. dokonany w 2004 roku stanowi przychód podatnika za 2004r., gdyż to w tym roku faktycznie został uzyskany. Spółka, jako płatnik, obowiązana jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu, w którym przychód został przez podatnika uzyskany i ująć go w deklaracji PIT-4 za ten miesiąc.

Reasumując, informacja PIT-11 zawierająca ujemne kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nie odzwierciedla przedmiotowego stanu faktycznego i w związku z tym jest błędna, a zwrot nienależnych składek należy wykazać jako przychód pracownicy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika