czy wypłata refundacji za studia wieczorowe/zaoczne licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe (...)

czy wypłata refundacji za studia wieczorowe/zaoczne licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z uchwałą zarządu Spółki refunduje ona określony w uchwale procent kosztów studiów wieczorowych i zaocznych (zarówno licencjackich jak i magisterskich) oraz podyplomowych.

W związku z tym Spółka stoi na stanowisku iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłata ww. refundacji za studia wieczorowe/zaoczne licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy o których mowa powyżej to Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103 z 1993r. poz. 472 ze zm.)

Zgodnie z § 3 ww. Rozporządzenia kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych, zwanych dalej 'szkołami'. W związku z tym kształcenie o którym mowa we wniosku należy uznać za szkolne formy kształcenia. Zgodnie zaś z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ponadto § 4 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi, iż zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe świadczenia, a w szczególności:

  1. zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
  4. udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Użyte w § 4 ust. 2 sformułowanie ?w szczególności? oznacza, iż katalog tych świadczeń nie ma charakteru zamkniętego, a więc Spółka na podstawie tego rozporządzenia może przyznać pracownikowi inne świadczenia w związku ze skierowaniem go do nauki w formach szkolnych. Skoro zwolnione są świadczenia przyznane pracownikowi zgodnie z tym rozporządzeniem to w przedstawionym stanie faktycznym na podstawie ww. przepisów zwolnione będą świadczenia przyznane pracownikom skierowanym do nauki w formach szkolnych.

W przypadku gdy Spółka dofinansowuje pracownikowi naukę w formach szkolnych pomimo nieskierowania go na taką formę kształcenia, ww. rozporządzenie w § 5 ust. 1 wyszczególnia świadczenia jakie pracodawca może przyznać pracownikowi. Zgodnie z tym przepisem pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3. W związku z tym zakres świadczeń jakie zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca może przyznać pracownikowi nieskierowanemu do nauki jest węższy niż w przypadku pracownika który został do takiej nauki skierowany i obejmuje:

  1. koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,

Należy przy tym zwrócić uwagę iż w tym przypadku katalog ten ma charakter zamknięty. Z powyższego wynika, iż na podstawie powyższych przepisów rozporządzenia Spółka może przyznać powyższe świadczenia pracownikom w związku z podjęciem przez nich nauki na studiach magisterskich, licencjackich i podyplomowych organizowanych przez szkoły wyższe - bez skierowania przez Spółkę.

Reasumując, na podstawie art. 21 ust, 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest refundacja za studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe, pod warunkiem iż refundacja ta obejmuje świadczenia o których mowa w ww. rozporządzeniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika