Czy przekształcenie sp. z o.o. w spółkę komandytową spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku (...)

Czy przekształcenie sp. z o.o. w spółkę komandytową spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od jej obecnych udziałowców?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza przekształcić się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. Na dzień przekształcenia Spółka może wykazywać w pasywach zysk netto, a także kwoty niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, które nie zostaną wypłacone w formie dywidendy ani nie zostaną przeniesione na kapitał zakładowy spółki z o.o. Na skutek przekształcenia, majątek Spółki wejdzie w całości w skład majątku spółki przekształconej (komandytowej). Oznacza to, że na skutek przekształcenia nie będzie miało miejsce jakiekolwiek (formalne lub faktyczne) uszczuplenie wielkości majątku Spółki (a tym samym późniejszego majątku spółki komandytowej).

Porady prawne

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż przekształcenie jej w spółkę komandytową nie spowoduje powstania po stronie Spółki obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od jej obecnych udziałowców. Spółka uzasadnia to tym, że na skutek przekształcenia udziałowcy Spółki nie otrzymują dywidendy ani innego dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowi stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d pkt 3 4d.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka może wykazywać w pasywach zysk netto osiągnięty w bieżącym roku obrotowym, a także kwoty zysków z lat ubiegłych, zgromadzone w kapitale zapasowym, które nie zostaną wypłacone w formie dywidendy ani nie zostaną przeniesione na kapitał zakładowy.

Wskutek dokonanego przekształcenia kwoty powyższe stają się składową częścią kapitału podstawowego spółki komandytowej. Powstaje zatem wątpliwość, czy zyski spółki z o.o., które na skutek przekształcenia jej w spółkę komandytową stają się składową częścią jej kapitału podstawowego, będą u wspólników stanowiły dochód (przychód) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także, zgodnie z pkt 3 tego przepisu, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Mając na względzie fakt, że spółka przekształcana nie jest traktowana jak podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez ?następcę? prawnego, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, należałoby uznać, że majątek przekształcanej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki komandytowej. Tak więc przekazanie skumulowanych zysków spółki kapitałowej na kapitał podstawowy spółki osobowej nie mieści się w pojęciu ?wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Skoro kwoty zysku netto osiągniętego w bieżącym roku obrotowym, a także kwoty zysków z lat ubiegłych, zgromadzone w kapitale zapasowym staną się własnością spółki komandytowej to nie sposób uznać, że zostały faktycznie otrzymane przez wspólników będących uprzednio udziałowcami przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Reasumując, w momencie przekształcenia i przeniesienia zysków z lat ubiegłych spółki z o.o. zgromadzonych na kapitale zapasowym, kapitale z aktualizacji wyceny oraz zysku netto za rok obrotowy, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.


Referencje

1401/PD-4230Z-113/05/ICh, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika