Czy zwrot kosztów dojazdu do miejsca wykonywania działalności skutkuje powstaniem przychodu?

Czy zwrot kosztów dojazdu do miejsca wykonywania działalności skutkuje powstaniem przychodu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka podpisała umowę zlecenia z osobą której praca będzie podlegała na serwisie urządzeń i będzie związana z częstymi wyjazdami lokalnymi jak i zamiejscowymi. Zleceniobiorca wykorzystuje do tego swój prywatny samochód. W umowie zlecenia Spółka zobowiązała się do zwrotu tych kosztów na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż ta wypłata nie powinna być traktowana jako przychód, ponieważ jest ona jedynie zwrotem poniesionych przez tą osobę wydatków w celu wykonywania określonego zlecenia.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W związku z tym za przychody z działalności wykonywanej osobiście należy uznawać wszelkie kwoty uzyskane przez podatnika z tytułu umowy zlecenia.

W przedmiotowym wniosku Spółka stwierdza, iż przedmiotowa kwota jest jedynie zwrotem wydatków poniesionych przez tą osobę w celu wykonywania określonego zlecenia. Jednakże nie zmienia to faktu, iż jest to kwota jaką otrzymuje osoba fizyczna z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia i jako taka jest dochodem uzyskanym z tytułu tej umowy. W związku z tym także ta kwota będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika