Czy dochody pracowników i zleceniobiorców, w ramach umów zawartych z podmiotem otrzymującym bezzwrotną (...)

Czy dochody pracowników i zleceniobiorców, w ramach umów zawartych z podmiotem otrzymującym bezzwrotną pomoc zagraniczną, realizujących bezpośrednio cel projektu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, a Spółka jako płatnik zwolniona jest od pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka rozważa złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizacji projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. W ramach projektu zostanie zbudowany system edukacji i wymiany informacji, mający zwiększyć świadomość beneficjentów ostatecznych, jakie mają techniczne możliwości w dziedzinie przeciwdziałania problemom podczas eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnych.

Zdaniem Spółki dochody pracowników i zleceniobiorców, w ramach umów zawartych z podmiotem otrzymującym bezzwrotną pomoc zagraniczną, realizujących bezpośrednio cel projektu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, a Spółka jako płatnik zwolniona jest od pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a)pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Środki finansowe o których mowa we wniosku bezsprzecznie należy uznać za bezzwrotną pomoc zagraniczną wymienioną w art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego projekt jest realizowany przez Spółkę - to Spółka jest odpowiedzialna za podejmowane decyzje, rozdysponowanie środków oraz w konsekwencji realizację celu programu, jak również to ona otrzymuje środki z tej pomocy od podmiotu upoważnionego do ich rozdzielania (od PARP). W związku z tym to Spółka jest beneficjentem pomocy i nie zmienia tego fakt, iż w ramach tej pomocy otrzymuje ona refundację części wydatków poniesionych na wypłacone wynagrodzenia. W przedmiotowej sytuacji zastosowanie ma wyłączenie z ww. zwolnienia wskazane w punkcie b, który stanowi, iż zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Reasumując, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym na Spółce z tytułu dokonywania wypłat wynagrodzenia dla pracowników będą ciążyły obowiązki płatnika określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika