Czy Spółka może dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania wartości darowizny przekazanej na szpital (...)

Czy Spółka może dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania wartości darowizny przekazanej na szpital nie będący organizacją pozarządową - zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Z... SA z dnia 28.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

postanawia

Porady prawne

uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w grudniu 2005 roku dokonała zakupu następujących urządzeń medycznych: monitor nieinwazyjny pomiaru rzutu minutowego serca i 5 czujników do NICO. Zgodnie z umową darowizny z dnia 4 stycznia 2006 r. oraz na podstawie protokołu przekazania urządzeń Spółka przekazała na rzecz Szpitala Ogólnego im. ... z siedzibą w .... Wartość przekazanej darowizny nie przekracza 10 % dochodu Spółki.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka zwraca się z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisu art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy Spółka może dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania wartości przekazanej darowizny zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki, darowizna została przekazana na cel określony w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z dnia 29.05.2003 r. nr 96, poz. 873 ze zm.), zaś sfera działań publicznych, o których mowa w tym przepisie, obejmuje m.in. zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym - zdaniem podatnika - winien znaleźć zastosowanie przepis art.18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym darowizna podlega odliczeniu od dochodu jeśli została przekazana organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Jak podnosi wnioskodawca, z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że darowizna nie musi być przekazana na rzecz organizacji mającej status pożytku publicznego, lecz organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego. Zdaniem Spółki, Szpital jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, prowadzącą działalność pożytku publicznego w zakresie ochrony zdrowia, mimo iż nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego potwierdzonego stosownym wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym spełnione są ustawowe kryteria do skorzystania przez darczyńcę z prawa odliczenia przekazanej darowizny od dochodu, zgodnie z art.18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 08.05.2006 r. Spółka informuje, iż Szpital Ogólny im. ... w ... jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego organem założycielskim jest Rada Miejska w .... Szpital działa w oparciu o przepisy prawne, w świetle których nie jest on organizacją pozarządową.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zawarte we wniosku i wyjaśnia, co następuje:

Przepis art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (D. U. z 2000 r. , Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego, w sferze działań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że odliczenie darowizny od dochodu uwarunkowane jest spełnieniem dwóch łącznie występujących przesłanek. Mianowicie - wspomniana darowizna powinna być przekazana na cele enumeratywnie określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 z zastrzeżeniem ust. 4 tej ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych. Powołany przepis definiuje działalność pożytku publicznego jako działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Preferowanymi przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny są m.in. zadania z zakresu ochrony i promocji zdrowia.

Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych: organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia nienależące do sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysków), kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczenie, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1, stosuje się jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym fakt dokonania darowizny potwierdzony został protokołem przekazania na rzecz obdarowanego zakupionych przez Spółkę urządzeń.

W przedmiotowej sprawie wątpliwości Spółki budzi okoliczność, czy można odliczyć od dochodu darowiznę dokonaną na rzecz podmiotu nie posiadającego statusu organizacji pożytku publicznego. Zdaniem tutejszego organu podatkowego skorzystanie przez darczyńcę będącego osobą prawną z możliwości odliczenia przekazanych darowizn nie jest uzależnione od konieczności posiadania przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego w postaci koniecznego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego - jako taka organizacja, zaś warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez określone podmioty działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w stosownych przepisach.

Jednakże nie można zgodzić się z poglądem Spółki, iż szpital prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego jest automatycznie organizacją o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten mówi bowiem o obliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (co zostało w przedmiotowej sytuacji spełnione) lecz dokonanych między innymi na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tejże ustawy, to jest koniecznie dla organizacji pozarządowych (a więc generalnie na rzecz podmiotów niebędących jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych).

Aby Spółka mogła więc dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania wartości przekazanej na rzecz w/w Szpitala darowizny, Szpital musiałby posiadać status organizacji pozarządowej w powyższym rozumieniu. Jak wynika jednak z uzupełnienia wniosku z dnia 08.05.2006 r. Szpital nie jest organizacją pozarządową, jest natomiast samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego organem założycielskim jest Rada Miejska w .... Z samego pisma Szpitala Ogólnego im. ... wynika wprost, iż Szpital nie jest organizacją pozarządową. Nie została więc spełniona jedna z przesłanek warunkujących możliwość odliczenia przez Spółkę w/w darowizny od podstawy opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik II MUS uznaje stanowisko Spółki za nieprawidłowe oraz stwierdza, iż Spółka nie może odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny z dnia 04.01.2006 r. przekazanej na rzecz Szpitala Ogólnego im. ... z siedzibą w ...

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika