Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając faktury wystawione i otrzymane od podwykonawców w 2005 (...)

Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając faktury wystawione i otrzymane od podwykonawców w 2005 r. przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego (za wykonanie kampanii internetowych, których emisja miała miejsce w 2004 r.), a odnoszące się do okresu sprawozdawczego 2004, w ciężar kosztów 2004 r.?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 13 kwietnia 2005 r. (uzupełnionym w dn. 29.04.2005 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zajmująca się reklamą internetową, otrzymała w 2005 roku (przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego) faktury od podwykonawców za wykonanie kampanii internetowych, których realizacja (emisja) miała miejsce w 2004 r. Faktury te zostały wystawione w 2005 r. Spółka koszty z faktur wystawionych i przekazanych w 2005 r., a odnoszących się do okresu sprawozdawczego 2004, zaliczyła w ciężar kosztów 2004 r. na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W związku z powyższym Spółka pyta, czy postąpiła prawidłowo zaliczając faktury wystawione w 2005 r., a odnoszące się do okresu sprawozdawczego 2004, w ciężar kosztów 2004 r.?

Zdaniem Podatnika prawidłowym jest przyjęcie stanowiska, iż koszty z faktur wystawionych i przekazanych do Spółki od podwykonawców usług w 2005 r., a dotyczące kampanii internetowych realizowanych w 2004 r., zaliczyć należy, na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ciężar kosztów okresu sprawozdawczego 2004 r., tym bardziej, że na dzień otrzymania w/w faktur - sprawozdanie finansowe za 2004 r. nie było jeszcze sporządzone.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między kosztami a przychodami związku przyczynowo - skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Natomiast kwestię zarachowania kosztów uzyskania przychodu do danego okresu podatkowego regulują postanowienia art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Analiza tekstu ustępu 4 pozwala wyprowadzić poniższe wnioski. Przede wszystkim wynika z niego zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodu można potrącić tylko w roku podatkowym, którego dotyczą (w którym przychód ten nastąpił lub powinien nastąpić), tj. także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Gdyby zarachowanie kosztu w danym roku podatkowym nie było możliwe wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa pojęcia zarachowanie kosztów. Zgodnie więc z potocznym i powszechnym rozumieniem tego pojęcia jest to zapisanie konkretnych wartości kosztów w urządzeniach księgowych podatnika (na właściwych kontach). Wychodząc z założenia, że dla celów podatkowych koszty powinny być potrącone (zaliczone) w roku podatkowym, którego dotyczą - należy zauważyć, że powinny być zarachowane z zasady do urządzeń księgowych tego roku. Gdy zarachowanie w danym roku podatkowym nie było możliwe (tj. do urządzeń księgowych tego roku) - koszt potrąca się w roku poniesienia.

Naczelnik II MUS zauważa, że w sytuacji, gdy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych - nie precyzuje terminu zarachowania kosztów, a ustawa o rachunkowości nie może określać obowiązków podatkowych - zagadnienie zarachowania kosztów do lat podatkowych w sytuacji, gdy ich zarachowanie nie było możliwe w danym roku podatkowym - należy każdorazowo rozpatrywać indywidualnie biorąc pod uwagę konkretne okoliczności sprawy.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności, iż Podatnik otrzymał w 2005 r. faktury, dotyczące reklam internetowych emitowanych w 2004 r., (wystawione przez kontrahenta w 2005 r.), a sprawozdanie za 2004 r. nie było jeszcze sporządzone - Podatnik ma możliwość ujęcia ich w dokumentacji finansowej 2004 r., a więc zgodnie z powyższymi wyjaśnieniami ma możliwość zarachowania i uwzględnienia ich w koszty 2004 r.

Należy jednak zauważyć, że jeżeli zrobi to po złożeniu zaznania podatkowego za rok podatkowy (a zeznanie zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składa się w terminie do 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego) - może to skutkować ewentualnie powstaniem obowiązku 'dopłacenia' podatku wraz odsetkami, albo powstaniem nadpłaty. Termin złożenia zeznania podatkowego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy i złożenia zeznania finansowego bowiem nie pokrywają się.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika