Czy płatnik prawidłowo potrącania 10% zryczałtowany podatek dochodowy u źródła z tytułu należności (...)

Czy płatnik prawidłowo potrącania 10% zryczałtowany podatek dochodowy u źródła z tytułu należności licencyjnych wypłacanych dostawcy, którego siedziba znajduje się we Francji na podstawie umowy licencyjnej na dostarczanie produktów producenta z siedzibą w Irlandii? Sprzedawane wraz z produktami licencje wystawiane są na konkretnego odbiorcę-użytkownika końcowego, klienta w Polsce.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 15.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.06.2005.)

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z S. A. z siedzibą we Francji umowę licencyjną na dostarczanie produktów producenta A z siedzibą w Irlandii, która obejmuje prawo do udzielania licencji. Spółka dokonuje zakupów produktów licencyjnych od zagranicznego dostawcy S. A., następnie produkty te są sprzedawane klientom w Polsce. Sprzedawane licencje wystawiane są na konkretnego odbiorcę (użytkownika końcowego) oraz wystawiane na okaziciela, bez wskazywania użytkownika końcowego i uprawniają do korzystania z oprogramowania komputerowego. Zawarte umowy licencyjne nie przenoszą na użytkownika programu autorskich praw majątkowych. Spółka zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20 czerwca 1975 r. od należności przekazywanych na konto podatnika S. A. za licencje w wersji elektronicznej i papierowej i oprogramowanie komputerowe, które jest bezpośrednio związane ze sprzedawanymi licencjami, potrąca 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten jest następnie przekazywany na konto urzędu skarbowego w terminie ustawowym. Spółka posiada aktualny certyfikat rezydencji podatnika francuskiego S. A.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie prawidłowości potrącania 10% zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła z tytułu należności licencyjnych wypłacanych dostawcy, którego siedziba znajduje się we Francji.

Naczelnik II MUS po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami informuje co następuje:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium R.P. przychodów przez podatników nie mających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepis ten, zgodnie z ust. 2 art. 21 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r.

Nr 80, poz. 904) programy komputerowe podlegają ochronie tak jak dzieła literackie. Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny czy naukowy, przy czym, o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najbardziej realistyczne jest traktowanie programu jak dzieła naukowego.

Należności licencyjne w myśl definicji zawartej w art. 12 ust 4 ww. umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy Polską a Francją z dnia 20.06.1975 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) oznaczają wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, które obejmują także należności wypłacane za użytkowanie oprogramowania komputerowego traktowanego jak dzieło literackie.

W związku z tym, należności wypłacane przez Spółkę dostawcy spółce S. A. posiadającemu siedzibę we Francji z tytułu udzielonych licencji wraz prawem do ich udzielania na rzecz ostatecznych użytkowników w Polsce stanowią należności licencyjne, o których mowa w art. 12 ww. umowy w sprawie zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy Polską a Francją.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo nie pobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada aktualny certyfikat rezydencji podatnika francuskiego S. A. W takim przypadku zgodnie z treścią wyżej powołanego art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka do opodatkowania wypłaconych należności licencyjnych spółce S. A. z siedzibą we Francji może zastosować stawkę podatku wynikającą z art. 12 ust. 2 umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20 czerwca 1975 r. zawartej między Francją a Polską. Zgodnie z jego treścią należności licencyjne mogą być opodatkowane w Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz gdy osoba pobierająca należności licencyjne jest ich rzeczywistym odbiorcą, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty tych należności.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego w Warszawie potwierdzając stanowisko Spółki stwierdza, że do opodatkowania przedmiotowych należności licencyjnych można zastosować zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości 10%, wynikającą ze stosownych postanowień ww. umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy Polską a Francją.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik II MUS postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Pytającego. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podkreśla, że przy opracowywaniu niniejszego postanowienia nie poddano ocenie załączników do przedmiotowego wniosku.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 §2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika - ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika