1. Czy można obniżyć stawkę amortyzacyjną dla samochodów osobowych, np. do 1%, czy można dowolnie (...)

1. Czy można obniżyć stawkę amortyzacyjną dla samochodów osobowych, np. do 1%, czy można dowolnie stosować różne obniżone stawki amortyzacyjne dla poszczególnych samochodów osobowych?
2. Czy można podwyższyć wcześniej obniżoną stawkę amortyzacyjną do poziomu stawek z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 05.06.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 09.06.2006.), uzupełnionym pismem z dnia 24.08.2006 r. (wpływ 25.08.2006.)


p o s t a n a w i a

Porady prawne


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka istnieje na polskim rynku od grudnia 2000 r.

W ramach swojej działalności gospodarczej oferuje pełnoobsługowe zarządzanie flotą samochodów służbowych oraz usługi leasingu operacyjnego.

Kupowane samochody (741 KRŚT) będące przedmiotem świadczonych usług są amortyzowane przez Wnioskodawcę metodą liniową przy zastosowaniu stawki z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, tj. 20%.

Wnioskodawca planuje dla niektórych nowo zakupionych samochodów osobowych stosować roczną stawkę amortyzacyjną w wysokości 1% począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Dla niektórych samochodów osobowych już wprowadzonych do ewidencji Wnioskodawca obniży roczną stawkę amortyzacyjną począwszy od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

Na tle wyżej przedstawionego stanu faktycznego Spółka zapytuje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:

1. Czy możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej dla samochodów osobowych, np. do 1%, czy istnieje możliwość dowolnego stosowania różnych obniżonych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych samochodów osobowych?

2. Czy możliwe jest podwyższenie wcześniej obniżonej stawki amortyzacyjnej do poziomu stawek z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych?

Spółka formułuje stanowisko, że przepis art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w żaden sposób nie limituje obniżenia stawki amortyzacyjnej, tj. np. do 1%, 5%, co więcej nie zawiera warunków wymagających uzasadnienia obniżenia stawki amortyzacyjnej. Brak katalogu środków trwałych, dla których stawki amortyzacyjne mogą być obniżone świadczy o tym, że przepis ten będzie miał również zastosowanie do samochodów osobowych.

Zgodnie z art. 16i ust. 5 zmiana stawki (co oznacza, według Podatnika, zmniejszenie bądź zwiększenie uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej) może nastąpić począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Podatnik ma więc możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych na każdy rok podatkowy, z tym że stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, ma ona prawo do zastosowania obniżonej do 1% rocznej stawki amortyzacyjnej dla samochodów osobowych, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych środków trwałych również nie powoduje, według Wnioskodawcy, utraty prawa do zwiększenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Regulacje dotyczące odpisów z tytułu zużycia środków trwałych (odpisów amortyzacyjnych) zamieszczone są w przepisach art. 16a - 16ł ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 2 tej ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jak stanowi art. 16f ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, o których mowa w art. 16a ust. 1. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł.

W myśl art. 16h ust. 2 tej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Jak wynika z pisma Podatnika, Spółka dokonała wyboru metody amortyzacji określonej w art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ustępem 1 tego artykułu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art.16h ust. 1 pkt 1. W myśl art. 16i ust. 5 podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Cytowany przepis, jak słusznie zauważa Spółka, nie limituje obniżenia stawki amortyzacyjnej, jak również nie wymienia kategorii środków trwałych, w stosunku do których może mieć zastosowanie i warunków, od których spełnienia zależy zastosowanie obniżonej stawki amortyzacyjnej.

Zatem zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Podatnik może na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniżyć dla samochodów osobowych stawkę amortyzacyjną wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych do 1%. Spółka sama decyduje, czy oraz o jaką wartość obniżyć stawkę amortyzacyjną danego środka trwałego.

Przy czym, jak wskazuje art. 16i ust. 5 ustawy, obniżenia można dokonać dla poszczególnych środków trwałych. Jak wynika z brzmienia tego przepisu, Podatnik ma możliwość dowolnego stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych samochodów osobowych pod warunkiem, że będą to stawki niższe od tych, które wynikają z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Należy jednakże mieć na względzie przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do zapytania w kwestii podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego, która uprzednio została obniżona, to Spółka ma prawo na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy podwyższyć taką stawkę amortyzacyjną i amortyzować ten środek trwały według stawki zgodnej z Wykazem stawek amortyzacyjnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika