1. Kiedy można zaliczyć w koszty nieodliczony podatek, który wynika z faktur wystawionych w miesiącu (...)

1. Kiedy można zaliczyć w koszty nieodliczony podatek, który wynika z faktur wystawionych w miesiącu grudniu, dotyczących przychodów roku 2006 r., ale otrzymanych w miesiącu styczniu 2007 r.?
2. Kiedy można zaliczyć w koszty niodliczony podatek, który wynika z faktur wystawionych i otrzymanych w miesiącu styczniu, lutym, marcu, dotyczących przychodów roku 2006 r., ale otrzymanych w 2007 r.?
3. Czy prawidłowym jest zaliczenie w koszty podatkowe roku 2007, kosztów wraz z podatkiem od towarów i usług dotyczących 2006 r. a otrzymanych w roku 2007 po sporządzeniu sprawozdania finansowego, tj. począwszy od kwietnia 2007 r.?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika dotyczące potrącalności w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego wynikającego z faktur, których dotyczy wniosek, pod warunkiem, że wydatki wynikające z faktur, stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami Spółki.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się generalnie sprzedażą wyłączoną spod opodatkowania (zakłady bukmacherskie) oraz sprzedażą opodatkowaną (sprzedaż ofert, statystyk, opłaty wstępne, refaktury kosztów adaptacji). Z uwagi na to, że wskaźnik sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem obowiązujący w 2006 r. (wyliczony na podstawie obrotów 2005 roku) nie pozwalał na odliczenie podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu (?poniżej 2%?) faktury potwierdzające nabycie tego rodzaju towarów i usług były księgowane:

- w rejestrach zakupu prowadzonych dla celów VAT były klasyfikowane jako związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną zgodnie z datą otrzymania faktury lub inną szczególną datą powstania prawa do odliczenia,

- w księgach rachunkowych faktury związane ze sprzedażą opodatkowaną i wyłączoną spod opodatkowania księgowane były w kwotach netto, kwoty VAT księgowane były na koncie XXX ? VAT naliczony do odliczenia lub koncie ZZZ ? VAT naliczony do rozliczenia w następnych okresach, następnie suma przeksięgowywana była na konto YYY ? rozliczeń z tytułu VAT, skąd z uwagi na zbyt niski współczynnik struktury zaliczany był jednorazowo w koszty na konto QQQ VAT niepodlegający odliczeniu.

Proporcja sprzedaży za rok 2006 nie zmieniła tego, że nadal Spółka nie jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik ma wątpliwości co do momentu zaliczenia w koszty podatku VAT z faktur, które dotyczą bezsprzecznie roku 2006, a zostały otrzymane już w 2007 r., a więc Spółka w większości rozliczyła go w deklaracji za styczeń 2007 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwraca się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące zapytania:

1. Kiedy można zaliczyć w koszty nieodliczony podatek, który wynika z faktur wystawionych w miesiącu grudniu, dotyczących przychodów roku 2006 r., ale otrzymanych w miesiącu styczniu 2007 r.?

2. Kiedy można zaliczyć w koszty niodliczony podatek, który wynika z faktur wystawionych i otrzymanych w miesiącu styczniu, lutym, marcu, dotyczących przychodów roku 2006 r., ale otrzymanych w 2007 r.?

3. Czy prawidłowym jest zaliczenie w koszty podatkowe roku 2007, kosztów wraz z podatkiem od towarów i usług dotyczących 2006 r. a otrzymanych w roku 2007 po sporządzeniu sprawozdania finansowego, tj. począwszy od kwietnia 2007 r.?

Podatnik ma wątpliwości co do momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów podatku VAT z opisanych wyżej faktur (w odniesieniu do którego brak jest prawa do odliczenia): czy do 2006 r. (koszty w kwocie netto z otrzymanych faktur są rozliczane w 2006 r., bo dotyczą przychodów tego roku), czy też do miesięcy otrzymania poszczególnych faktur, a więc w 2007 r. (wtedy bowiem można uznać, że podatek VAT nie może zostać odliczony, a tym samym nabiera statusu podatku naliczonego, w stosunku do którego nie przysługuje odliczenie).

W ocenie Spółki, podatek naliczony, który co prawda nie został poniesiony w 2006 r., powinien być przyporządkowany do przychodów 2006 r., a więc zaliczony do ksiąg 2006 r. Zarachowanie tego podatku do 2006 r. jest możliwie, zdaniem Spółki, do momentu złożenia zeznania rocznego CIT-8. Tak więc faktury otrzymane do momentu sporządzenia sprawozdania finansowego i deklaracji CIT-8 zostały ujęte w tym sprawozdaniu za rok 2006, natomiast w przypadku otrzymania dodatkowych faktur dotyczących 2006 r. już po sporządzeniu sprawozdania finansowego, zostaną ujęte w CIT-8 roku 2007.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku odnośnie potrącalności w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego wynikającego z faktur, których dotyczy wniosek - pod warunkiem, że wydatki wynikające z tych faktur, stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami Spółki - i informuje, co następuje:

Wyjątek od zasady stanowiącej, że podatek od towarów i usług naliczony jest podatkiem neutralnym i nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, określony jest w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług ? jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów, poniesionych w poszczególnych okresach rozliczeniowych, określają przepisy art. 15 ust. 4-4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym ustępy: 4, 4b i 4c dotyczą kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, zaś ustęp 4d ? kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę odnośnie potrącalności kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe, o ile nie podlegający odliczeniu podatek naliczony wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami. Powyższe oznacza, że:

Ad. 1 i 2 Potrącenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów niodliczonego podatku wynikającego z faktur wystawionych w grudniu 2006 r., dotyczących przychodów 2006 r., otrzymanych w styczniu 2007 r. (pytanie 1) oraz z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie od stycznia do marca 2007 r., dotyczących przychodów 2006 r., (pytanie 2) należy dokonać zgodnie z ww. art. 15 ust. 4b, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo

2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Na tle zacytowanego przepisu należy uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika, że niodliczony podatek wynikający z faktur wystawionych w grudniu 2006 r., dotyczących przychodów 2006 r., otrzymanych w styczniu 2007 r. (pytanie 1), podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów 2006 r. - o ile nie podlegający odliczeniu podatek naliczony wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.

W zgodzie z powyższym przepisem pozostaje również potrącenie nieodliczonego podatku, wynikającego z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie od stycznia do marca 2007 r. (pytanie 2), dotyczących przychodów 2006 r., do kosztów uzyskania przychodów 2006 r. ? o ile do tego czasu nie zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, również pod warunkiem, że nie podlegający odliczeniu podatek naliczony wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.

Ad. 3 Potrącenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów niodliczonego podatku wynikającego z faktur dotyczących 2006 r., otrzymanych po sporządzeniu sprawozdania finansowego począwszy od kwietnia 2007 r. (pytanie 3) należy dokonać ? o ile nie podlegający odliczeniu podatek naliczony wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami - zgodnie z ww. art. 15 ust. 4c, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Zatem nieodliczony podatek, wynikający z faktur dotyczących 2006 r., otrzymanych po sporządzeniu sprawozdania finansowego, począwszy od kwietnia 2007 r. podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów 2007 r. ? o ile podatek ten wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.

Jeżeli natomiast nieodliczony podatek VAT, wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które stanowią koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, to podatek ten podlega potrąceniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów na podstawie ww. art. 15 ust. 4d. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. W myśl art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo na dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

W związku z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika