Czy dla wspólnika spółki komandytowej przychód w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną przez (...)

Czy dla wspólnika spółki komandytowej przychód w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną przez niego spółce komandytowej lub sprzedaną osobie trzeciej przez spółkę komandytową stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą oraz czy stanowi kup- przypadający na tego wspólnika , w wysokości określonej w umowie sp. komandytowej, udział w koszcie usługi sprzedanej przez niego do spółki komandytowej?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 03.08.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.08.2006 r.)


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik będący spółką z o.o. ma zostać komplementariuszem w tworzonej spółce komandytowej z siedzibą w Warszawie ('Spółka Komandytowa'), która będzie prowadzić w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą. Komandytariuszem zostanie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terenie Polski. Wszyscy wspólnicy wniosą do spółki komandytowej wkłady pieniężne. Udział wspólników w zyskach spółki komandytowej będzie ustalony w zależności od wysokości wkładów, wniesionych przez nich.

Niezależnie od wniesienia przez komplementariusza - Spółkę wkładu pieniężnego do spółki komandytowej, Spółka będzie świadczyła, na podstawie umowy o świadczenie usług, usługi na rzecz spółki komandytowej.

Spółka wnosi o interpretację:

- art. 12 ust. 3 w związku z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - poprzez potwierdzenie, iż dla wspólnika spółki komandytowej stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą - przychód w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną przez niego spółce komandytowej;

- art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - poprzez potwierdzenie, iż dla wspólnika spółki komandytowej stanowi koszt uzyskania przychodu - przypadający na tego wspólnika, w wysokości określonej w umowie spółki komandytowej, udział w koszcie usługi sprzedanej przez niego do spółki komandytowej;

- art. 12 ust. 3 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - poprzez potwierdzenie, iż dla wspólnika spółki komandytowej stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą - przypadający na tego wspólnika, w wysokości określonej w umowie spółki komandytowej, udział w przychodzie w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną osobie trzeciej przez spółkę komandytową.

Podatnik stwierdza, że spółka nie będąca osobą prawną mająca siedzibę w Polsce (spółka komandytowa) nie posiada podmiotowości podatkowej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody spółek osobowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym u ich wspólników.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychodem związanym z działalnością gospodarczą dla Spółki z o.o. będzie przychód w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną przez Spółkę z o.o. do Spółki Komandytowej, ponieważ przepis art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza z przychodów wynagrodzenia za usługę sprzedaną przez podatnika będącego wspólnikiem spółki osobowej do tej spółki.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 2) wynika, iż możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika spółki komandytowej (tj. spółkę z o.o.) - przypadającego na tego wspólnika udziału, w wysokości określonej w umowie spółki komandytowej, w koszcie usługi sprzedanej przez spółkę z o.o. do spółki komandytowej.

Równocześnie z art. 12 ust. 3 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż zalicza się do przychodu związanego z działalnością gospodarczą przez wspólnika spółki komandytowej, udział w przychodzie w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną osobie trzeciej przez spółkę komandytową.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza co następuje:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W związku z powyższym, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do przychodów związanych z działalnością gospodarczą odnosi się przede wszystkim przepis art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. zawiera katalog wyłączeń z przychodów podatkowych.

Natomiast kwestie kosztów uzyskania przychodów regulują art. 15 oraz 16 u.p.d.o.p. Na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych jest również brak umieszczenia tego wydatku w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione przepisy, zgodnie z ogólnymi zasadami, dla Spółki przychodem związanym z działalnością gospodarczą będzie przychód w postaci wynagrodzenia jakie uzyska za usługę świadczoną Spółce Komandytowej, której jest wspólnikiem.

Równocześnie, Podatnik jako wspólnik Spółki Komandytowej będzie partycypował w jej kosztach i przychodach stosownie do posiadanego udziału, zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p. Spółka będzie zatem mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów udział w koszcie usługi sprzedanej przez nią do Spółki Komandytowej oraz zaliczyć do przychodu związanego z działalnością gospodarczą udział w przychodzie w postaci wynagrodzenia za usługę sprzedaną osobie trzeciej przez Spółkę Komandytową. Warunkiem jest spełnienie przesłanek zawartych w odpowiednich przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, np. generalnie aby koszty usług należały do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Należy jednak mieć na uwadze art. 11 u.p.d.o.p., z którego wynika, że w przypadku gdy podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika